štvrtok - 18. apríla, 2024
, Ambulantná pohotovostná služba bude v ŽSK s minimálnymi zmenami
Foto: ilustračné/Pixabay

Ambulantná pohotovostná služba bude v ŽSK s minimálnymi zmenami

Ambulantná pohotovostná služba (APS) bude od 1. júla zabezpečená na území Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) iba s minimálnymi zmenami vďaka solidárnemu modelu služieb lekárov. Predsedníčka ŽSK Erika Jurinová to povedala na tlačovej konferencii v Žiline po predstavení komplexného plánu riešenia pohotovostí.

Pripomenula, že Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR malo do 1. júla obsadiť APS, cez výberové konania sa mu však nepodarilo pokryť celý ŽSK.

„Už predtým sme sa začali dôsledne pripravovať na situáciu, ktorá mohla po 1. júli nastať. Rokovali sme s lekármi, poskytovateľmi pohotovostí. Tam, kde sa nepodarilo získať licenciu, budeme mať zabezpečenú ambulantnú pohotovosť v zdravotníckych zariadeniach ŽSK. Poskytovať ju budú všetky štyri nemocnice plus poliklinika v Námestove,“ povedala Jurinová.

Podľa riaditeľky odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvie Pekarčíkovej pripravil samosprávny kraj nový solidárny model fungovania pohotovostí aj na základe diskusií s praktickými lekármi. Ten bude súčasťou zmluvy medzi lekárom a APS v okrese a umožní lekárom sa zo služby „oslobodiť“. „Lekár, ktorý nebude chcieť slúžiť pre vyšší vek, z rôznych zdravotných alebo iných dôvodov, zaplatí pomernú časť za neodslúžené hodiny na APS. Prepočty zrealizuje solidárna kalkulačka,“ uviedla Pekarčíková.

V zdravotníckych zariadeniach kraja budú počas APS dostupné aj lekárne

Ppodľa zákona APS, o ktoré nemal nikto záujem, majú lekári slúžiť povinne. „Povinný nástup do služby tu bol už predtým, nie vždy však bol spravodlivý. Často sa stávalo, že lekár do služby z rôznych dôvodov nenastúpil. Najmä takýmto situáciám chceme v ŽSK predísť a lekári by mali mať možnosť sa rozhodnúť, či chcú, alebo nechcú slúžiť na pohotovosti,“ dodala riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK.

Jurinová zároveň upozornila, že v zdravotníckych zariadeniach ŽSK budú počas APS otvorené aj lekárne samosprávneho kraja v blízkosti pohotovosti. Ľudia už nebudú musieť po predpísaní liekov prácne vyhľadávať, do ktorej lekárne v rámci okresu musia ísť.  Záujem má kraj aj na tom, aby lekárenská starostlivosť bola na jednom mieste tiež v ostatných regiónoch.

Solidárny systém pri zabezpečovaní APS, ktorý prezentoval ŽSK, nemá podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Eliášovej oporu v legislatíve. „Súčasný právny poriadok umožňuje lekárom, ktorí chcú slúžiť, aby sa rozpísali v počte hodín za mesiac, ako im to vyhovuje. Až v prípade, keď organizátor nedokáže zabezpečiť poskytovanie APS na celý mesiac vlastnými lekármi dobrovoľne, požiada VÚC o doplnenie jeho lekárov. VÚC rozpíše ostatných lekárov v tom čase, kedy organizátor nedokáže zabezpečovať poskytovanie APS lekármi na základe dobrovoľnosti a zoznam týchto ‚povinných‘ lekárov zverejní v rozpise VÚC. V momente, kedy je lekár povinný poskytovať APS na základe rozpisu VÚC, rozhoduje o tejto povinnosti VÚC a nie organizátor APS. Z tohto dôvodu sa môže lekár povinný poskytovať APS na základe rozpisu VÚC dohodnúť o zmene povinnosti len s VÚC a nie organizátorom APS,“ vysvetlila Eliášová.

APS by mali podľa informácií ŽSK fungovať od 1. júla 2018 pre dospelých, deti a dorast v Kysuckej nemocnici s poliklinikou Čadca, Hornooravskej nemocnici s poliklinikou Trstená, Dolnooravskej nemocnici s poliklinikou Dolný Kubín, Oravskej poliklinike Námestovo, Liptovskej nemocnici s poliklinikou Liptovský Mikuláš a Fakultnej nemocnici s poliklinikou Žilina. V Martine zabezpečí APS pre dospelých ZDRAVIE MARTIN, s.r.o., a pre deti a dorast Univerzitná nemocnica Martin. V Ružomberku zabezpečí APS pre dospelých Ústredná vojenská nemocnica a pre deti a dorast NOSKO Health prevention, s.r.o. O APS pre dospelých v Kysuckom Novom Meste a Bytči sa rokuje.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *