piatok - 23. februára, 2024
, Žilinská nemocnica opätovne obnovila transplantácie rohoviek
Foto: FB/Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina

Žilinská nemocnica opätovne obnovila transplantácie rohoviek

Žilinská nemocnica opätovne obnovila transplantácie rohoviek pre pacientov oddelenia oftalmológie, ktorí stratili zrak práve z dôvodu poškodenia rohovky. Unikátnu operáciu zrealizovali v Žiline po prvýkrát ešte pred viac ako 25 rokmi, no oddelenie muselo transplantácie prerušiť z prevádzkových a personálnych dôvodov.

Aktuálny tím špecializovaných mikrochirurgov žilinskej oftalmológie tento rok vrátil program transplantácií rohoviek späť do Žiliny pod vedením primára očného oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina Michala Štubňu za účasti popredného špecialistu na transplantácie rohoviek Pavla Veselého.

Transplantácia rohovky, odborne nazývaná keratoplastika, prebieha v troch základných fázach. Operačný tím najprv pripraví darcovskú rohovku, následne odstráni poškodenú rohovku pacienta a pristúpi k samotnej transplantácii. „Darcovskú rohovku prišívame na miesto pôvodnej poškodenej rohovky, práve táto fáza operácie si preto vyžaduje maximálnu presnosť, trpezlivosť a citlivosť. Šitie prebieha cez špeciálne mikroskopy určené pre mikrochirurgické operácie oka, pričom sa snažíme zabezpečiť, aby ostala rohovka číra, vodotesná a jej zakrivenie bolo zároveň čo najmenšie,“ priblížil primár očného oddelenia FNsP Žilina Michal Štubňa.

Precízne šitie realizuje podľa neho lekár niťou, ktorá má priemer len jednu desatinu milimetra. Je teda približne rovnako tenká ako ľudský vlas. Pre očného mikrochirurga je prioritou precízny výkon, čo znamená, že rohovku musí prišiť len jediným, tzv. pokračujúcim stehom. „Ak sa niť na konci trpezlivého šitia roztrhne, začína sa odznovu, takže ide skutočne o kvalitatívne vysoko náročný výkon,“ doplnil M. Štubňa.

Zdroj: FNsP Žilina

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …