streda - 28. februára, 2024
, Diaľnica pri Ružomberku do roku 2022 pravdepodobne nebude
Foto/Zdroj: Mesto Ružomberok

Diaľnica pri Ružomberku do roku 2022 pravdepodobne nebude

Mesto Ružomberok a dolnoliptovské obce podali odvolanie voči čiastkovému územnému rozhodnutiu na stavebné objekty diaľnice D1 Hubová – Ivachnová, ktoré na návrh Národnej diaľničnej spoločnosti vydal príslušný Okresný úrad v Žiline. Vydané územné rozhodnutie sa vzťahuje  len na jeden most a nerieši novú časť trasy diaľnice D1 Hubová – Ivachnová. 

Ako tvrdí radnica v správnom konaní, ktoré predchádzalo vydaniu čiastkového územného rozhodnutia, boli nepochopiteľne vylúčení legitímni účastníci konania (zástupcovia Hrboltovej). Toto konanie je podľa radnice v rozpore so zákonom. Magistrát má za to, že boli upreté práva účastníkom konania, či už to boli zástupcovia Hrboltovej, alebo dolnoliptovských obcí. Zástupcovia mesta a obcí nesúhlasili s odvolaniami mestskej časti Hrboltová k vybratej novej trase diaľnice v procese EIA.

“Vydané územné rozhodnutie považujeme za nezákonné. Dôvod, pre ktorý sme sa rozhodli podať odvolanie je istota, že pri preskúmaní súdom by bolo územné rozhodnutie zrušené ako nezákonné. Pri preskúmavaní konania správnych orgánov sa  posudzuje účel konania, v našom prípade vždy ide o ten istý účel – výstavbu úseku diaľnice D1 Hubová – Ivachnová. Preto nezákonný postup v tomto čiastkovom a z pohľadu celej trasy nepodstatnom územnom konaní spôsobí zásadný problém aj v nasledujúcom územnom konaní,” povedal Tomáš Mišovič, poradca primátora pre dopravu a infraštruktúru.

Dodal, že “dlhodobo upozorňujeme na zásadné meškanie a výhovorky Národnej diaľničnej spoločnosti v povoľovacom procese, prešiel rok od právoplatnosti záverečného stanoviska EIA a územné konanie na novú trasu diaľnice ani len nezačalo. Pôvodne sľúbený termín získania územného rozhodnutia „február 2019“ je dávno za nami.  Rovnako tak plnenie zmierňujúcich opatrení zo strany NDS na základe záverečného stanoviska EIA je za uplynulý rok okrem premaľovaných čiar na križovatke pri MONDI SCP nulové.”

Podľa slov Tomáša Mišoviča nový zmluvný termín dokončenia úseku diaľnice D1 Hubová – Ivachnová jún 2022 je z tohto pohľadu nereálny rovnako ako aj koniec roka 2022. Konanie Národnej diaľničnej spoločnosti považuje za absurdné a nepochopiteľné.

“Nebudeme sa nečinne prizerať ďalšiemu meškaniu pre nás kľúčového úseku diaľnice. Ružomberok je ťažko skúšaný dopravou, ktorá mu spôsobuje nemalé problémy. Práve z toho dôvodu sledujeme konanie okolo výstavby diaľnice D1 veľmi pozorne, aby sme dokázali budúci problém odhaliť hneď a zabránili tak ďalšiemu meškaniu,” uzatvára túto tému primátor mesta Ružomberok Igor Čombor.

Podané odvolanie nemá žiaden vplyv na meškanie dokončenia výstavby diaľničného úseku pri Ružomberku.

Zdroj: Mesto Ružomberok

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …