pondelok - 20. mája, 2024
, Žilinská nemocnica otvára Cvičenie pre zdravý chrbát
Foto: FNsP

Žilinská nemocnica otvára Cvičenie pre zdravý chrbát

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline otvára kurz nenáročných cvičení pre všetkých, ktorí svoj chrbát zaťažujú dlhým sedením alebo inak namáhajú. Plán jednoduchých cvikov zostavila a povedie skúsená fyzioterapeutka ambulantnej časti Fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie žilinskej nemocnice Jana Fabianová. Záujemcovia sa môžu na prvý kurz začínajúci už v utorok 21. septembra 2021 prihlásiť priamo na recepcii oddelenia – ambulantné FRO.

Cvičenie pre zdravý chrbát pozostáva z piatich lekcií, ktoré počas piatich týždňov absolvuje uzatvorená skupina maximálne desiatich ľudí. Ako priblížila fyzioterapeutka a lektorka kurzu Jana Fabianová, bolesť chrbta patrí k najčastejším zdravotným ťažkostiam Slovákov. „Sedavé zamestnanie, obmedzenie voľnosti pohybu počas lockdownov a predovšetkým obdobie home office, ktoré sa, žiaľ, stalo akousi prirodzenou súčasťou pandémie nového koronavírusu, prinieslo negatíva v mnohých oblastiach,“ uviedla fyzioterapeutka žilinskej nemocnice, podľa ktorej výrazne stúpol počet zdravotných problémov s pohybovým aparátom. „Celé dni ľudia presedeli za počítačom, mobilom, v aute, vykonávali prevažne statické činnosti. Cviky zamerané na prácu s pohybovým aparátom predstavujú práve kompenzáciu takýchto aktivít a sú preventívnym krokom, aby sa telo nedostalo do akútneho stavu,“ dodala J. Fabianová so zdôraznením, že cvičenie nie je určené pre ľudí, u ktorých sa už výrazné problémy alebo bolesti prejavili. V takom prípade je potrebné najprv vyhľadať fyzioterapeuta či lekára individuálne, aby pacienta vyšetril a stanovil mu terapiu vhodnú konkrétne pre jeho potreby.

Lekcie pre zdravý chrbát trvajú necelú hodinu a zvládne ich skutočne každý. Cvičenie prebieha každý utorok od 15:45 h v priestoroch telocvične ambulantnej časti Fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie (suterén) mimo štandardnej prevádzky oddelenia. Vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu je nevyhnutné sa vopred registrovať na celý kurz piatich sedení, v rámci ktorého tak vznikne uzatvorená skupina ľudí. Cena kurzu je 20 EUR. Prihlásenie a viac informácií na recepcii oddelenia.

Zdroj: FNsP Žilina

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …