nedeľa - 14. júla, 2024
, Žilinská nemocnica získala nové monitory, ktoré zachránia bábätká
Foto:Ilustračné

Žilinská nemocnica získala nové monitory, ktoré zachránia bábätká

Novorodenecké oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Žilina dostalo od Nadácie Križovatka 15 nových monitorov BabySense, ktoré kontrolujú dych novorodencov a v prípade jeho zlyhania upozornia na problémy zvukovým a svetelným signálom.

Syndróm  nemožno predpokladať

Generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek pripomenul, že spolupráca s nadáciou začala v roku 2008. Ako uviedol, odvtedy z nadácie získali už 27 moderných prístrojov, ktoré zachraňujú životy novorodencov. Prízvukuje ich dôležitosť, nakoľko syndróm náhleho úmrtia dnes ešte nie je možné diagnostikovať ani predpokladať. „Je naozaj nevyhnutné, aby všetky lôžka mali toto zariadenie. Teší ma, že môžeme zlepšovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti aj vďaka podpore sponzorov, ktorí pomáhajú rozvíjať žilinskú nemocnicu,“ uviedol Stalmašek.

Podľa riaditeľky Nadácie Križovatka Táni Tomasch je motiváciou organizácie pomáhať deťom ohrozeným syndrómom náhleho úmrtia. „Snažíme sa vybavovať monitormi dychu všetky pôrodnícke oddelenia v nemocniciach a jednotky intenzívnej starostlivosti na celom Slovensku. Monitory BabySense sú jediným výrobkom na svete, registrovaným ako zdravotnícka pomôcka a spĺňajú najnáročnejšie klinické skúšky zdravotníckych výrobkov,“ vysvetlila Tomasch. Podľa riaditeľky nadácie je dovážanie monitorov do nemocníc dôležité, pretože uľahčujú prácu zdravotníckemu personálu. Zároveň sú mamičky v nemocniciach poučené, ako s monitormi narábať a môžu si ich zapožičať v projekte Mamička dýcham aj domov.

Dochádza k zástave dychu

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat postihuje deti do jedného roka a spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov zástavou dychu v spánku bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov. Primárka novorodeneckého oddelenia žilinskej fakultnej nemocnice Katarína Jackuliaková vysvetľuje, že lekári dokážu stanoviť diagnózu, bohužiaľ, až po smrti dieťatka.

Príčina syndrómu tak zatiaľ nie je jasná, pravdepodobne ide o poruchu dýchania, ktorá vzniká už v tehotenstve a podieľa sa na nej viac rizikových faktorov. „Napríklad fajčenie matky, nižšia pôrodná hmotnosť nedonosených detí alebo dvojčiat, rovnako však aj rôzne oslabenia detského organizmu a choroby dýchacích ciest. Monitory kontrolujú dýchanie novorodencov a v prípade ohrozenia okamžite varujú,“ vysvetlila primárka.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *