nedeľa - 14. júla, 2024
, Žilinská radnica ponúka dve jedinečné výstavy pod jednou strechou

Žilinská radnica ponúka dve jedinečné výstavy pod jednou strechou

V priestoroch žilinskej radnice momentálne prebiehajú dve unikátne výstavy. Na prízemí je nainštalovaná Príležitostná výstava k 100. výročiu ukončenia 1. svetovej vojny. Je venovaná na pamiatku mužom, chlapcom a všetkým tým, ktorí sa nevrátili z vojny.

Zbierka autora Milana Reviľaka predstavuje návštevníkom 80 listov a 60 historických dokumentov, medzi ktorými sú napríklad známky, pohľadnice, lístky poľnej pošty, služobné i súkromné listy či obálky. Výstava je doplnená známkovou tvorbou 26 poštových správ zo sveta, príležitostnými pečiatkami a mincami z obdobia rokov 2014 – 2018. Odtlačok príležitostnej pečiatky, vyrobenej špeciálne pre túto príležitosť, mohli získať aj návštevníci vernisáže. Výber vystavených originálov prinesie divákovi jedinečný filatelistický pohľad na 1. svetovú vojnu od jej začiatku v roku 1914 až do jej skončenia v roku 1918. Práve koniec bojov v prvej svetovej vojne si svet pripomína 11. novembra ako Medzinárodný deň veteránov. Ich česť a pamiatku si v tento deň pripomenie celá Európa o 11 hodine a 11 minúte zvukom zvonov a sirén. Sirény sa rozozvučia aj v Žiline.

Ďalšou výstavou, ktorá zdobí priestory radnice, je výstava diel akademického maliara Pavla Mušku. Autor je všestranne nadaný výtvarník, okrem textilných tapisérií, monumentálnej tvorby a akvarelov sa venuje tiež olejomaľbe, a práve svoje maľby predstavuje žilinským návštevníkom na výstave. Východiskom pre jeho súčasné abstraktne vyzerajúce krajiny a kompozície, sa stali skutočné záznamy prírody a krajinárskych motívov. Popri krajine tvoria samostatnú kapitolu jeho tvorby portréty, na ktorých zvečňuje prevažne jemu najbližšie osoby. Výstavu malieb Pavla Mušku si môžu návštevníci pozrieť do 30. novembra 2018. Príležitostná výstava k 100. výročiu ukončenia 1. svetovej vojny potrvá do 16. novembra.

Zdroj a foto: mesto Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …