štvrtok - 30. marca, 2023
, Nemocnice z ANS potrebujú budúci rok navýšiť financovanie o 75 mil. eur
Foto: Ilustračné

Nemocnice z ANS potrebujú budúci rok navýšiť financovanie o 75 mil. eur

Sedemdesiatpäť nemocníc združených v Asociácii nemocníc Slovenska (ANS) bude na rok 2019 potrebovať na mzdy definované štátom a na sociálne balíčky zvýšenie finančných prostriedkov o 75 miliónov eur.

Informoval o tom v Martine prezident ANS Marián Petko. „Zadefinovali sme štátu, že na budúci rok budeme potrebovať zvýšenie finančných prostriedkov na mzdy, ktoré sú definované štátom a garantované zákonmi a na všetky sociálne balíčky navýšenie o 65 miliónov eur. Tento údaj upravujeme po tom, ako sme v pondelok konečne dostali koeficienty navýšenia z Ministerstva zdravotníctva SR a tá potreba bude 75 miliónov eur,“ povedal Petko.

Podľa Petka, prvé rokovanie o navýšení zmluvných objemov so štátnou zdravotnou poisťovňou skončilo neúspešne. „Dostali informáciu zo VšZP, že iniciujú rokovanie na budúci týždeň o tom, ako majú vyzerať zmluvy od 1. 1. 2019. A že sú pripravení hľadať riešenia na navýšenie zmluvných objemov vzhľadom na naše potreby kvôli zvýšeným platom,“ uviedol prezident ANS.

So súkromnými zdravotnými poisťovňami Union bude ANS rokovať na budúci týždeň. Ďalší týždeň pôjdu podľa Petka do výboru Národnej rady SR a budú informovať výbor, či došlo alebo nedošlo k dohode so zdravotnými poisťovňami. „Z toho bude aj vyplývať, či budúcoročný štátny rozpočet je pre zdravotníctvo naozaj dobrý, ako sa popisuje. Alebo sa ukáže, že nie je dostatok finančných prostriedkov,“ uzavrel Petko.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

HK Martin, V zápase plného zvratov sa z víťazstva tešila Trnava. Stav série je opäť vyrovnaný

V zápase plného zvratov sa z víťazstva tešila Trnava. Stav série je opäť vyrovnaný

V štvrtom zápase štvrťfinálovej série SHL Martin nestačil na hostí z Trnavy. Po dvoch tretinách …