nedeľa - 14. júla, 2024
, Žilinská župa po jubilejný desiatykrát ocenila osobnosti kraja

Žilinská župa po jubilejný desiatykrát ocenila osobnosti kraja

Laureáti najvyšších krajských ocenení za rok 2020 si v sobotu v Slovenskom komornom divadle v Martine prevzali Cenu a Pamätnú plaketu Žilinského samosprávneho kraja z rúk predsedníčky Eriky Jurinovej.  

Už desiaty ročník slávnostného ceremoniálu sa mal pôvodne uskutočniť tradične v závere roka 2020, avšak pre prísne protipandemické opatrenia bol niekoľkokrát odložený. „Som nesmierne rada, že sme nakoniec dostali príležitosť osobne zablahoželať všetkým nominovaným osobnostiam predošlého roka. Tento večer je oslavou ich celoživotnej práce a úspechov, ktoré sme si jednoznačne chceli uctiť mimo virtuálneho priestoru,“ povedala predsedníčka kraja Erika Jurinová.

Cenu a Pamätnú plaketu Žilinského samosprávneho kraja každoročne udeľuje krajská samospráva nominovaným výnimočným osobnostiam z oblasti kultúry, športu, vedy či občianskej sféry, ktorí svojou prácou ovplyvnili životy ľudí vo svojom okolí, alebo ktorí sa zaslúžili o reprezentovanie kraja doma či v zahraničí. Nominácie posiela verejnosť, poslanci, ale i združenia a inštitúcie. Porota v minulom roku zvažovala 28 podaných nominácií, jej výber laureátov schválilo i krajské zastupiteľstvo. Cenu ŽSK za rok 2020 získal Rudolf Gerát, ktorý svoj život zasvätil budovaniu a rozvoju kultúry na Kysuciach a stál pri založení Kysuckej knižnice v Čadci. Ďalší ocenený, významný tanečný choreograf a folklorista Vojtech Littva, má za sebou úspešnú kariéru korunovanú mnohými významnými úspechmi na medzinárodnej scéne. Trojicu držiteľov Ceny ŽSK uzatvára lekár a onkologický chirurg Jaroslav Lúčan, ktorý je slovenským priekopníkom liečebných postupov pre pacientov zo stómiou.

Pamätnú plaketu si odniesli propagátor kultúry a ochrany pamiatok Marek Adamov, maliar a grafik Hieroným Balko, uznávaná etnografka a muzeologička Zora Mintalová Zubercová, zakladateľ Záchrannej stanice pre zranené živočíchy Zázrivá Metod Macek a dlhoročný bojovník za uchovanie pietnych miest oboch svetových vojen Juraj Drotár. Žilinský kraj si in memoriam uctil aj pamiatku učiteľa Jaroslava Budza, ktorý tragicky zahynul pri záchrane ľudských životov počas minuloročného útoku na vrútockú školu.

Žilinský kraj bude organizovať podujatie aj v roku 2021. Opätovne preto vyzýva širokú verejnosť, aby zasielala nominácie na najvyššie ocenenie kraja. Sprostredkovať informácie o výnimočnom človeku zo svojho okolia je možné do 31. augusta 2021, presný postup je zverejnený na krajskom web sídle. „Chceme naďalej zviditeľňovať mimoriadne osudy talentovaných a úspešných ľudí z nášho kraja. Verím, že i v ďalšom ročníku podujatia rozšírime krajskú sieň slávy o ďalšie inšpiratívne osobnosti“, dodala na záver županka Erika Jurinová.

Zdroj: Lucia Lašová, kancelária predsedníčky ŽSK

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …