sobota - 22. júna, 2024
, Žilinská župa pokračuje v investíciách do rekonštrukcií dielní odborného vzdelávania
Foto: ŽSK

Žilinská župa pokračuje v investíciách do rekonštrukcií dielní odborného vzdelávania

Žilinský samosprávny kraj sa aktuálne zapája do novej výzvy Integrovaného regionálneho operačného programu, v rámci ktorej plánuje žiadať o prostriedky na financovanie ďalších masívnych investícií do rekonštrukcií dielní odborného vzdelávania na svojich stredných školách. K 15. novembru predložil na MIRRI štyri žiadosti o nenávratný finančný príspevok v celkovej výške 9,9 milióna eur.

Ako doplnil vedúci oddelenia projektov EÚ Žilinského kraja Michal Patúš: „Po schválení pristúpime k rekonštrukciám odborných dielní na našich odborných školách v Nižnej, Žiline a Krásne nad Kysucou. Župa sa tiež uchádza o refundáciu modernizácie odborného vzdelávania v Strednej zdravotníckej škole v Liptovskom Mikuláši, ktorú hradila z vlastných zdrojov vo výške 4,2 milióna eur.“

Župa tak pokračuje v úspešne prebiehajúcich modernizáciách a rekonštrukciách odborných učební, na ktoré využíva prostriedky IROP. V rámci súčasného programového obdobia už realizuje celkovo 13 projektov zameraných na Modernizáciu odborného vzdelávania v objeme 15,2 milióna eur, z nich niektoré už boli odovzdané do užívania. „Našou snahou je zatraktívniť podmienky na odborných školách a zachovať tak kľúčové odborné profesie na pracovnom trhu. Zhotoviteľom sme v poslednom období odovzdali dielne Spojenej školy v Martine, Strednej odbornej školy polytechnickej v Dolnom Kubíne a Strednej odbornej školy stavebnej v Žiline. Do zrekonštruovaných a vybavených priestorov sa budú môcť žiaci i pedagógovia vrátiť už v nasledujúcom školskom roku,“ povedala predsedníčka kraja Erika Jurinová.

Žilinský kraj zriaďuje celkovo 43 odborných škôl. Po úspešnom dokončení všetkých projektov z oboch výziev tak takmer polovica z nich získa špičkové výučbové pracoviská  s najmodernejším prístrojovým zariadením.Župa všetky projekty spolufinancuje z vlastných zdrojov v rozsahu 5%.

Okrem obnovy dielní plánuje kraj vyžiť aj ďalšie zdroje. O prostriedky z eurofondov sa bude uchádzať v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia.K termínu 30. november tohto roka predkladáme žiadosť na zníženie energetickej náročnosti budovy školy SOŠ strojníckej v Kysuckom Novom Meste. Cieľom tohto projektu budú stavebné úpravy budovy školy, zateplenie obvodového plášťa a výmena okien. Ide opäť o obrovskú investíciu, ktorá významne zlepší energetickú hospodárnosť školy, ale predovšetkým celkový komfort žiakov a učiteľov,“ uzatvorila krajská županka.

Zdroj: Žilinský samosprávny kraj

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Rozhlasové vysielanie, 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

Rozhlasové vysielanie je na našom území prítomné už viac ako 100 rokov. Keď sa v …