štvrtok - 25. apríla, 2024
, Žilinskému kraju patrí prvenstvo v elektronickom testovaní žiakov
Foto: Ilustačné

Žilinskému kraju patrí prvenstvo v elektronickom testovaní žiakov

Žilinský kraj vedie rebríček škôl, ktoré sa zapojili do národného projektu „Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania“. Do projektu sa v Žilinskom kraji zapojilo 220 škôl. TASR o tom informovala manažérka publicity Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Mária Grebeňová-Laczová.

Na druhom mieste je podľa nej Prešovský kraj (209 škôl) a tretí je Košický kraj (198). „Z celého Slovenska je prihlásených k začiatku nového školského roka zatiaľ 1421 základných a stredných škôl. V rámci projektu okrem toho v týchto dňoch podpisujú učitelia pracovné zmluvy na tvorbu testových úloh s NÚCEM. Medzi autormi úloh sú aj učitelia zo Žilinského kraja,“ uviedla Grebeňová-Laczová.

Mesto Martin obsadilo v rámci kraja 2. priečku

Najviac škôl zo Žilinského kraja je priamo zo Žiliny (27), nasledujú Martin a Dolný Kubín (12) a tretí je Ružomberok a Liptovský Mikuláš (11). „Ide o školy, ktorých počítače v učebniach spĺňajú technické požiadavky na elektronické testovanie a následne s nami podpísali rámcovú zmluvu o spolupráci. Počet škôl nie je konečný, ďalšie sa môžu rozhodnúť na začiatku nového školského roka 2013/2014 a zapojiť sa ešte do jesenného IKT prieskumu školských PC. Výsledky prieskumu poskytnú školám a NÚCEM informáciu o tom, či školské počítače spĺňajú príslušné technické parametre spolupráce,“ ,“ povedala riaditeľka NÚCEM a hlavná manažérka národného projektu Romana Kanovská.

Školy vďaka elektronickému testovaniu získajú moderný a bezpečný spôsob overovania vedomostí žiakov

Školy, ktoré sa zapojili do národného projektu, budú mať podľa manažérky publicity NÚCEM bezplatný prístup k rozsiahlej elektronickej databáze úloh, ktorej vznik je dôležitou súčasťou projektu. „Školy vďaka elektronickému testovaniu získajú moderný, rýchly a bezpečný spôsob overovania vedomostí žiakov. Elektronické testovanie zjednoduší učiteľom vyhodnocovanie testov. Nebudú ich musieť zdĺhavo ručne opravovať ako je to v prípade písomiek a žiaci získajú rýchlejšiu spätnú väzbu o tom, ako v teste dopadli. Nové úlohy a testy budú spĺňať požiadavky Štátneho vzdelávacieho programu,“ skonštatovala Grebeňová-Laczová.

Do projektu sa môžu zapojiť len plno organizované základné školy, stredné školy a osemročné gymnáziá

Do novembra 2015 vznikne v rámci národného projektu celkom 30 000 nových úloh a 150 testov pre 2. stupeň základných škôl (ZŠ) a pre stredné školy (SŠ) zo všeobecno-vzdelávacích predmetov ako je slovenský jazyk a literatúra, anglický jazyk, nemecký jazyk, ruský jazyk, maďarský jazyk a literatúra, slovenský jazyk a slovenská literatúra, biológia, fyzika, chémia, dejepis, geografia, občianska náuka, matematika, informatika. „Do národného projektu NÚCEM, v rámci ktorého budú školy častejšie a pravidelnejšie monitorovať úroveň vedomostí, zručností a kľúčových kompetencií žiakov elektronickou cestou, sa môžu zapojiť len plno organizované základné školy, stredné školy a osemročné gymnáziá,“ uzatvorila manažérka publicity NÚCEM.

autor: tasr, foto: pluska.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Laska na dedine, Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Tradičná dedinská etiketa prikazovala, aby láska bola skromná. Nesmela byť okázalá, ani sa nemala prejavovať …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *