sobota - 2. decembra, 2023
, Žilinskí poslanci prišli s riešeniami, ktoré eliminujú diviakov
Foto: Ilustračné

Žilinskí poslanci prišli s riešeniami, ktoré eliminujú diviakov

Poslanci Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Žiline schválili návrh opatrení, ktoré by mali pomôcť zamedziť výskytu diviačej zveri na území mesta.

Podľa poslanca Martina Kapitulíka návrh vyplýva z toho, že diviaky voľne behajú po sídlisku Hájik a mestských častiach. „Opatrenia spočívajú napríklad v pilotnom osadení polopodzemných kontajnerov na sídlisku Hájik, v Bánovej a Závodí. Čo je zároveň moderné, estetické a veľmi efektívne riešenie nakladania s odpadom. Potom v oprave súčasného plota na Hájiku, v ktorom sú diery a jeho predĺžení o elektrický ohradník. Ten zabezpečí na základe dotácie mesta poľovnícke združenie,“ vysvetlil Kapitulík.

Ďalším opatrením je pravidelné kosenie a odpratávanie trávy, aby odtiaľ dostali larvy, ktoré lákajú diviačiu zver. Spolu s urbariátom zabezpeči vykosenie náletových drevín na pozemkoch v ich správe.

„Na tento účel im poskytneme dotáciu, nakoľko to chceme rýchlo a efektívne riešiť ihneď po skončení vegetačného obdobia, kedy sa bude môcť kosiť. Práve v týchto náletových krovinách sa diviaky ukrývajú priamo v blízkosti obývanej zóny,“ doplnil Kapitulík.

Primátor Žiliny Igor Choma zdôraznil, že mesto bude nápomocné akýmkoľvek riešeniam, ktoré môžu eliminovať problém s diviačou zverou.

„Časom môže byť ohrozené zdravie alebo dokonca aj život niektorých občanov Žiliny. Preto je naozaj namieste podporiť návrhy, ktoré majú logiku. Stojí za to si ich odskúšať, či budú reálne v praxi účinné. Či už hovoríme o ohradníku, polozapustených kontajneroch, alebo vyčistení plôch,“ uviedol Choma.

Podotkol, že za najefektívnejšiu formu eliminácie diviačej zveri považuje ich riadený odstrel v súlade s platnou legislatívou. „Nadobro sa ich asi nezbavíme. To by naozaj muselo dôjsť k zásadnému zníženiu stavov diviačej zveri. Nielen v našej oblasti, ale možno aj v širšom okolí či v kraji, a to sa dá ťažko predpokladať. Preto si myslím, že akékoľvek opatrenie, ktoré prijme mesto súbežne s poľovníckymi združeniami, bude efektívne,“ dodal žilinský primátor.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MHA Martin, Tri zápasy tri výhry. Hokejisti Martina si poradili s kvalitným súperom zo Senice

Tri zápasy tri výhry. Hokejisti Martina si poradili s kvalitným súperom zo Senice

V zápase tretieho kola 2. hokejovej ligy Martin hostil tím Senice vyskladaný z hráčov, ktorí …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *