nedeľa - 19. mája, 2024
, Žilinský literárny festival v znamení ženského rodu

Žilinský literárny festival v znamení ženského rodu

Žena, ulica, dlaň, kosť – také sú témy už 13. ročníka Žilinského literárneho festivalu, ktorý sa uskutoční v termíne od 20. do 23. septembra. Tento rok festival prichádza s množstvom zaujímavých zmien, z ktorých najväčšou je presun do čerstvo zrekonštruovaného secesného Rosenfeldovho paláca.

Rosenfeldov palác architekta Mikuláša Rautera bol postavený v roku 1907 ako zmenšená napodobenina viedenského zámku Belvedér. Je situovaný v historickom centre mesta priamo oproti neologickej synagóge Petra Behrensa. Palác sa zachoval takmer v pôvodnom stave s mnohými umelecko-remeselnými detailmi. Žilinský literárny festival sa bude konať len pár dní po slávnostnom otvorení paláca a v rámci festivalu budú každý deň o 16.00 hod. organizované prehliadky citlivo obnovených priestorov.

Festivalový palác ako prvú ctenú hostku privíta Irenu Brežnú, tohtoročnú finalistku ceny Anasoft litera, ktorá sa odovzdáva len deň pred začiatkom festivalu. Irena Brežná je slovensko-švajčiarska spisovateľka, reportérka a publicistka. Svoje texty publikovala v prestížnych švajčiarskych a nemeckých periodikách. Do slovenčiny boli zatiaľ preložené jej štyri knihy: Psoriáza, moja láska, Tekutý fetiš, Na slepačích krídlach a Nevďačná cudzin(k)a, za ktorú tento rok získala prestížnu Cenu Dominika Tatarku. Na festivale uvedie svoju najnovšiu knihu Vlčice zo Sernovodska z dielne vydavateľstva Absynt .

Ako bude Žilinský literárny festival prebiehať si môžete vypočuť aj od samotného spoluorganizátora festivalu Juraja Koudelu, ktorý bol v našom rádiu v stredu 14. septembra:

Ďalším významným hosťom bude rakúsky spisovateľ Martin Pollack. Jeho kniha Americký cisár sa stala v priebehu pár týždňov bestsellerom a so slovenským publikom sa stretne tento rok už po tretí raz. Martin Pollack sa vo svojej autentickej a štylisticky brilantnej literatúre faktu intenzívne vyrovnáva s nacistickou minulosťou svojej rodiny aj krajiny, skúma vysťahovalectvo, zabudnuté menšiny rakúsko-uhorskej monarchie, sporné pohraničné územia či tragické ľudské osudy v kľúčových okamihoch dejín. Stretnutie s autorom bude moderovať prekladateľ knihy Michal Hvorecký.

Diskutovať a čítať sa bude taktiež s nezameniteľným rozprávačom Braňom Jobusom i s milovníkom Afriky Marekom Vadasom, talentovaný prozaik Ján Púček predstaví svoju tretiu knihu Uchom ihly, a Marek Šulík spolu s Peterom Krištúfekom budú spomínať na veľkého ctiteľa humoru a literatúry Kornela Földváriho. Aby ste toto všetko zažili, vôbec nemusíte byť priamo v Žiline. Pretože festivalový tím prichystal pre všetkých zaneprázdnených či odcestovaných aj live-stream vybraných besied.

Určite sa však oplatí prísť do Žiliny osobne. Atmosféru literárneho festivalu totiž okrem kníh a literatúry dotvoria dielne a čítania pre deti, cyklojazda žilinskými ulicami, kuloárne rozhovory vo festivalovom bare a v neposlednom rade hudobní hostia. Napríklad žilinský rodák Michal Matejčík prinesie extrakt dejín harfovej literatúry, od renesancie až po minimalizmus, jazz a world music a festival uzatvorí živelný koncert pozoruhodného spojenia trojice Longital so sláčikovým kvartetom – Longital Suita.

Žilina má pred sebou štyri intenzívne septembrové dni so spisovateľkami a spisovateľmi, s hudobníčkami a hudobníkmi, kníhkupkyňami a kníhkupcami, knihomoľkami a knihomoľmi, ktoré vás dokonale predávkujú literatúrou v znamení ženského rodu, v znamení ženy, ulice, dlane a kosti.

Podrobné informácie nájdete na webovej stránke https://www.zlf.sk

Autor: Juraj Koudela/spoluorganizátor Žilinského literárneho festivalu
Foto: ilustračné

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *