sobota - 22. júna, 2024
, Do Žiliny prichádza hudobná udalosť roka! Nenechajte si ujsť Allegretto Žilina 2018
Foto: Roderick Kucavic

Do Žiliny prichádza hudobná udalosť roka! Nenechajte si ujsť Allegretto Žilina 2018

Od 16. – 21. apríla sa v Dome umenia Fatra uskutoční už po 28. krát  festival klasickej hudby Allegretto Žilina, na ktorom sa predstavia laureáti medzinárodných interpretačných súťaží.

Absolútny víťaz medzi trubkármi

Počas šiestich koncertných večerov nás čakajú tri orchestrálne koncerty, okrem domáceho Štátneho komorného orchestra sa predstaví po štyroch rokoch aj Štátna filharmónia Košice a po minuloročnom debutovom vypredanom koncerte aj Slovenský mládežnícky orchester, ktorý unikátnym spôsobom spája študentov konzervatórií a hudobných akadémií z viacerých regiónov Slovenska. Ako sólisti sa na festivale predstavia  jedenásti interpreti z Francúzska, Ruska, Poľska, Českej republiky, Portugalska, Maďarska, Holandska/Austrálie, Japonska, či Taiwanu.

Tohtoročným slovenským zástupcom bude talentovaný trubkár Stanislav Masaryk, ktorý sa predstaví ako sólista v Haydnovom Koncerte pre trúbku a orchester Es dur v sprievode Slovenského mládežníckeho orchestra na otváracom koncerte festivalu (16. 4). Dvadsaťpäťročný rodák z Gbiel získal minulý rok na medzinárodnej súťaži Žestě Brno  1. cenu a titul absolútneho víťaza v konkurencii viac ako šesťdesiatich trubkárov z krajín Vyšehradskej štvorky. Koncert bude dirigovať Benjamin Bayl.

Viac prezradil Eve Lacovej v rozhovore Adrian Rajter z Hudobného centra.

Zaznejú aj Štyri ročné obdobia

Vďaka minuloročnému udeleniu Ceny festivalu Allegretto Žilina privíta festival opätovne ruského interpreta Sergeya Malova. Tentokrát sa petrohradský rodák nepredstaví žilinskému publiku ako violista, ale ako vynikajúci huslista a hráč na päťstrunovom barokovom nástroji violoncello da spalla (nástroj, ktorý má rozsah violončela, no pri hre sa drží pod bradou, podobne ako husle alebo viola).  Sergey Malov vystúpi spoločne s popredným slovenským súborom zameraným na interpretáciu starej hudby Musica aeterna, kde si pod umeleckým vedením Petra Zajíčka vypočujeme o. i. aj obľúbené Vivaldiho Štyri ročné obdobia (18. 4.).

Štátny komorný orchester Žilina vystúpi  20.4. pod taktovkou portugalského dirigenta Nuna Coelha spolu s dvoma sólistami – vynikajúcou českou huslistkou Olgou Šroubkovou a maďarským hráčom na tubu Gergelym Lukácsom.

Vyvrcholenie festivalu

Vyvrcholením festivalu bude nepochybne záverečný koncert (21. 4.) so Štátnou filharmóniou Košice, ktorú povedie taiwanský dirigent YüAn Chang v súčasnosti žijúci v Berlíne. Ako sólista sa predstaví minuloročný laureát prestížnej súťaže Queen Elizabeth Competition v Bruseli francúzsky violončelista Bruno Philippe. Okrem tohto ocenenia má mladý violončelista  na svojom konte rad ocenení – 1. cena na 3. Grand Prix a Cena za najlepší recitál na André Navarra  International Competition (november 2011), cena Prix Nicolas Firmenich de Violoncelle na Verbier Festival v Švajčiarsku (august 2014) a ďalšie.

Okrem orchestrálnych koncertov organizátori pozývajú aj na komorné koncerty. Do festivalového programu je zaradený a popoludňajší Koncert víťazov súťaží slovenských konzervatórií pre rok 2018 (17. 4.). Kompletný program festivalu Allegretto Žilina 2018 nájdete na webe www.hc.sk Vstupenky na jednotlivé koncerty sú dostupné online na www.navstevnik.sk, alebo v pokladnici ŠKO Žilina.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Rozhlasové vysielanie, 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

Rozhlasové vysielanie je na našom území prítomné už viac ako 100 rokov. Keď sa v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *