utorok - 23. júla, 2024
, Životy ohrozujúci most konečne opravia

Životy ohrozujúci most konečne opravia

Martin – Mestskí poslanci schválili peniaze na rozsiahlu rekonštrukciu lávky, ktorá spája ponad Ulicu N. Hejnej časť Ľadoveň a nákupné stredisko. Objekt je tak nebezpečný, že v prípade neinvestovania do opravy, by ho v priebehu niekoľkých mesiacov uzavreli pre verejnosť.

Poslanci schválili príspevok 30-tisíc €. Výbor mestskej časti Ľadoveň – Jahodníky – Tomčany už v minulosti zaplatil 1500 € za posudok a zjednodušenú projektovú dokumentáciu, teraz zo svojho rozpočtu pridá ďalších zhruba 100-tisíc €.

Inak by ho zatvorili

Most bol už v roku 2008 podľa odborného hodnotenia Petra Slašťana, ktorý robil diagnostický prieskum,  zaradený na 5. stupeň v 7-dielnej stupnici posudzovania mostov. Po ňom nasleduje 6. stupeň, ktorý v praxi znamená zatvorenie pre verejnosť. „Na základe zjednodušenej projektovej dokumentácie sa toto leto bude opravovať vrchná časť mosta, po ktorej sa chodí. Na budúci rok opravíme  konštrukciu mosta,“ vysvetlil Imrich Žigo, poslanec za Ľadoveň, Jahodníky a Tomčany.

Zábradlie je uvoľnené – hrozí pád

Pešie plato, ako sa odborne most nazýva, je poškodené prakticky celé. Nosná konštrukcia – teda jej dosky aj panely – sú celoplošne zatečené, na bočných stenách aj schodíkoch sa postupne rozkladá betón. Spodná stavba vykazuje vplyvom zatekajúcej vody oveľa vyšší stupeň degradácie betónu (t.j. jeho rozkladania sa), obnažuje sa konštrukčná výstuž. Na nosnej konštrukcii sa prejavilo v plnej miere to, že prvky, ktoré použili na stavbu, neboli vhodné na použitie v exteriéri. Vrstva betónu, po ktorej sa chodí, je pokrytá liatym asfaltom, no jeho jednoliatosť je už dávno minulosťou – je kompletne rozpadnutý. Bezpečnostné zábradlie je neudržiavané, deformované a v havarijnom stave – je pouvoľňované z betónových stienok. Takže pri opretí sa o niektorú poškodenú rúrku môže dôjsť naozaj ku pádu a tragédii.

Riešenie aj za pól milióna

Odstránenie schodiska a iných poškodených častí, následná oprava a úpravy vrchnej časti mosta, výstavba nového schodiska, izolácia a osadenie nového odvodnenia, ríms a zábradlia, položenie novej povrchovej dlažby potrvá dokopy päť mesiacov. Cenu určí verejná súťaž. V roku 2006 dalo mesto vypracovať projektovú dokumentáciu  na dobudovanie mosta o nadstavbu. Tá však kalkulovala s investíciou vo výške zhruba  500 000 €, čo  je nereálne.

Chceli ho predať za 1 €

„Nešťastný“ most chceli poslanci VMČ vlani dokonca odpredať. „Áno, prerokovávali sme na výbore aj možnosť predaja časti mosta súkromnému investorovi za symbolickú sumu. Samozrejme s tým, že by investoval do rekonštrukcie a následne by na moste mohla vyrásť nová obchodná pasáž,“ dodal Žigo. Ale žiaden  investor do tohto tzv. súkromno – verejného partnerstva nevstúpil. A tak most predsa len ostal ležať na pleciach mesta.

Autor: Katarína Mažáriová

Foto: autor

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

uc sa v muzeu, Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Na nové vedomosti nemusíte čakať, kým sa začne škola. Letné prázdniny a začiatok školského roka môžete …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *