pondelok - 27. mája, 2024
, ŽSK a BBSK chcú obstarať služby vo verejnej doprave cez súťaže, nie cez dodatky
Ilustračné foto

ŽSK a BBSK chcú obstarať služby vo verejnej doprave cez súťaže, nie cez dodatky

Obstarávanie služieb v prímestskej autobusovej doprave nevedie cez dodatky a predĺženia platných zmlúv, ale cez riadne súťaže. Na spoločnom rokovaní na pôde Úradu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) v Žiline sa na tom zhodli predsedníčka ŽSK Erika Jurinová a predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter.

Zástupcovia oboch krajov sa zhodli na právnom stanovisku, že predlžovanie platnosti zmlúv s dopravcami prostredníctvom dodatkov je v príkrom rozpore so zákonom. „ŽSK si uvedomuje, že jedinou cestou je riadna súťaž, ktorej výsledok musí byť čo najhospodárnejší a v súlade so zákonom. Už od nástupu nového vedenia pracuje expertná skupina, zložená z právnikov a odborníkov na dopravu a verejné obstarávanie. Pripravuje podmienky pre veľký tender na poskytovanie služieb prímestskej autobusovej dopravy vo verejnom záujme,“ povedala Jurinová.

BBSK sa podľa Luntera nachádza v časovej tiesni, pretože platnosť zmlúv s dopravcami sa končí 31. decembra 2018 a nezostáva mu dostatok času na vykonanie verejného obstarávania, na základe ktorého mohol uzatvoriť štandardné nové zmluvy s platnosťou na desať rokov. „Pre BBSK je teraz jedinou legálnou možnosťou využiť núdzové opatrenia podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) 1370/2007. To znamená zabezpečiť dopravu prostredníctvom krátkodobých zmlúv s maximálnou platnosťou na dva roky a okamžite začať pripravovať transparentné verejné obstarávanie,“ uviedol Lunter.

BBSK podľa Luntera v súčasnosti priebežne rokuje so všetkými záujemcami, ktorí prejavili záujem poskytovať dopravu v kraji od 1. januára 2019. Platnosť zmlúv, ktoré má v súčasnosti s dopravcami uzatvorené ŽSK, sa končí 30. novembra 2019. „V prípade, že nestihneme do konca platnosti súčasnej zmluvy s dopravcami ukončiť verejné obstarávanie, nechceme predlžovať zmluvu o ďalších päť rokov. Jediným riešením je uzatvorenie krátkodobých zmlúv na preklenovacie obdobie, kým bude možné uzatvoriť transparentné verejné obstarávanie,“ dodala predsedníčka ŽSK.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Noc múzeí a galérií, Noc múzeí a galérií v SNM v Martine ponúkne špeciálny program v troch múzeách. Všetky môžete navštíviť na jednu vstupenku!

Noc múzeí a galérií v SNM v Martine ponúkne špeciálny program v troch múzeách. Všetky môžete navštíviť na jednu vstupenku!

Netradičná noc plná nových poznatkov, aktivít i zábavy čaká všetkých, ktorí zavítajú do Slovenského národného …