streda - 28. februára, 2024
, ŽSK buduje na neprehľadných križovatkách bezpečnostné ostrovčeky
Ilustračné foto

ŽSK buduje na neprehľadných križovatkách bezpečnostné ostrovčeky

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) začal budovať na viacerých neprehľadných križovatkách bezpečnostné ostrovčeky, ktoré doplnia vodorovné dopravné značenie.

Vodorovné dopravné značenie je nedostačujúce najmä v zime, keď napadne vrstva snehu. „Ostrovčeky budú doplnené o zvislé dopravné značenie, vďaka čomu sa budú môcť vodiči lepšie orientovať v neprehľadných križovatkách. ŽSK sa tak chce vyvarovať kolíznym situáciám, dopravným nehodám a chce zabezpečiť bezpečný a plynulý prejazd vozidiel týmito križovatkami,“ uviedla hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

Víťazný dodávateľ podľa nej ponúkol technológiu betónových obrubníkov, ktoré sa lepia priamo na vozovku. Bez akéhokoľvek zásahu do jej konštrukcie a pri dodržaní všetkých štandardov. Podľa Remencovej je to jednoduchšia, lacnejšia a hlavne rýchlejšia technológia s minimálnym dosahom na dopravu počas realizácie. Obrubníky sú natreté červeno-bielou reflexnou farbou pre lepšiu viditeľnosť. Všetky projekty schválili dopravní policajti. Prvý takýto ostrovček vybudovali v Zubrohlave a stretol sa s dobrou odozvou.

„Na tento mesiac máme naplánovaných šesť nových ostrovčekov. Ďalšie križovatky sú v pláne už na budúci rok a ak sa stihne zrealizovať súťaž, niečo vybudujeme ešte aj tento rok,“ povedal podpredseda ŽSK Igor Janckulík.

Do konca mesiaca budú nové ostrovčeky na šiestich križovatkách v obciach Ľubeľa, Partizánska Ľupča, Benice, Moškovec, Turie a Kraľovany. Celková suma šiestich ostrovčekov je približne 60.000 eur s DPH, vrátane prípravy a obstarania projektovej dokumentácie.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …