streda - 19. júna, 2024
, ŽSK: Cyklobusy vyrazia na cesty už začiatkom mája
Foto: Mesto Žilina

ŽSK: Cyklobusy vyrazia na cesty už začiatkom mája

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) odštartuje 1. mája sezónu cyklobusov, ktoré vyrazia na Kysuce do Bystrickej doliny a do Turca. Informovala o tom hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

Pripomenula, že cyklobusy vstupujú do piatej sezóny. „Doposiaľ prepravili v Žilinskom kraji viac ako 4700 cestujúcich s bicyklami, pričom najviac cyklistov – 1507 sa previezlo vlani. Najvyťaženejší je spoj do Novej Bystrice, v minulom roku vzrástol záujem aj o linky do Turca. ŽSK, ktorý financuje prepravu cyklobusmi, vlani pridal k štandardnej prevádzke súťaž o atraktívne ceny. Tiež zorganizoval výlety so skúsenými sprievodcami, ktorí cyklistov vzali na zaujímavé trasy v Turci,“ doplnila Remencová.

Cyklobusy vyrazia na cesty skôr

„Práve od cestujúcich prišla požiadavka, aby cyklobusy vyrazili na cesty skôr ako v júni. Rozhodli sme sa vyskúšať to zatiaľ na dvoch trasách – na Kysuce a do Turca. Pre cestujúcich, ktorí s nami 1. mája odštartujú cyklosezónu a odvezú sa cyklobusom na Kysuce, máme v spolupráci s Kysuckým múzeom pripravenú aj špeciálnu akciu. Lístok z cyklobusu budú môcť použiť ako 50-percentný zľavový kupón na vstup do Skanzenu Vychylovka, ktorý 1. mája otvára brány po zimnej prestávke,“ uviedla predsedníčka ŽSK Erika Jurinová. Zvýhodnená ponuka platí podľa Remencovej len počas prvomájového sviatku a návštevníci skanzenu si v tento deň o 13. hodine môžu pozrieť tradičný zvyk – stavanie mája.

Do Terchovej začnú jazdiť 9.júna 

Cyklobusy do Turčianskych Teplíc začnú jazdiť od 1. mája a do Terchovej od 9. júna. „Všetky cyklobusové spoje jazdia počas víkendov a sviatkov, od 12. júla aj v piatky. Sezóna trvá do 29. septembra. Cestujúci s bicyklami platia v cyklobusových spojoch štandardnú cenu autobusového lístka a poplatok za bicykel. Kapacita cykloprívesu pri spojoch na Kysuce a do Turca je 24 bicyklov, autobusy do Terchovej jazdia s nosičmi, na ktoré sa zmestí šesť bicyklov,“ dodala hovorkyňa ŽSK.
Na území Žilinského kraja je vyznačených 218 cykloturistických trás. „Rozvíjať cyklodopravu a cykloturistiku na území nášho kraja je jednou z priorít ŽSK v oblasti cestovného ruchu. I naďalej pokračujeme v príprave budovania Vážskej cyklodopravnej magistrály, momentálne je vybudovaný úsek od hradu Budatín, cez Vodné dielo Žilina, po začiatok obce Strečno,“ dodala Jurinová.

Zdroj: TASR

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Detská nedeľa, Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Deň plný hier a zábavy – aj taká bude Detská nedeľa 2. júna 2024 v …