pondelok - 27. mája, 2024
, ŽSK: Na stredných školách maturujú aj prví študenti duálneho vzdelávania
Foto: FB/Žilinský samosprávny kraj

ŽSK: Na stredných školách maturujú aj prví študenti duálneho vzdelávania

V stredných školách Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) maturuje 4785 žiakov, 238 žiakov nadstavbového štúdia a 64 žiakov externého štúdia. V študijných odboroch, zapojených do duálneho vzdelávania, končí prvých 44 maturantov. Informovala o tom hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

V rámci duálneho vzdelávania končia prví študenti

Doplnila, že v Strednej odbornej škole (SOŠ) technickej v Čadci je to 12 študentov, v SOŠ strojníckej v Kysuckom Novom Meste 11 študentov a v SOŠ polytechnickej v Dolnom Kubíne – Kňažia 21 maturantov. „Záverečné skúšky na SOŠ sa uskutočnia od 16. do 30. júna,“ dodala hovorkyňa ŽSK.

Pripomenula, že stredné školy a gymnázia v týchto dňoch uzatvárajú aj prijímacie pohovory do prvých ročníkov. „Najväčší záujem je každoročne o gymnáziá, obchodné a hotelové akadémie a o štúdium informačných technológií. V tomto roku sa v školách v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK otvára päť nových odborov – bilingválne štúdium s ruským jazykom na gymnáziu v Rajci, informačné a sieťové technológie na Strednej priemyselnej škole (SPŠ) technickej v Martine, chemik operátor na SOŠ polytechnickej v Ružomberku a hutník a zlievač na SOŠ polytechnickej v Dolnom Kubíne,“ uviedla Remencová.

Do duálneho vzdelávania vstupujú nové odbory

ŽSK podľa nej zriadením nových odborov reaguje na požiadavky zamestnávateľov a potreby trhu práce, dva nové odbory – chemik aj hutník vstupujú do duálneho vzdelávania. „To umožňuje získanie odbornej praxe priamo u zamestnávateľa a často aj plynulý prechod zo štúdia do zamestnania. U stovky zamestnávateľov aktuálne študuje 873 žiakov. Záujem o duálne vzdelávanie sa zvyšuje zo strany zamestnávateľov i študentov a v budúcom školskom roku by malo do prvého ročníka nastúpiť 556 žiakov. Najväčším zamestnávateľom v duálnom vzdelávaní je Schaeffler Slovensko v Kysuckom Novom Meste a MibaSinter Slovakia v Dolnom Kubíne,“ vysvetlila hovorkyňa ŽSK.

Zdôraznila, že samosprávny kraj sa snaží zatraktívniť štúdium aj modernizáciou škôl a investovaním do ich kvalitného vybavenia. „Dokončujeme rozostavané stavby, pripravujeme nové investície. Školy musia byť vybavené tak, aby dokázali pripraviť mladých ľudí čo najlepšie na výkon budúceho povolania. Aj s pomocou eurofondov pripravujeme modernizáciu odborného vzdelávania v 16 stredných školách v celkovej investícii okolo 10 miliónov eur,“ konkretizovala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová. ŽSK je zriaďovateľom 38 SOŠ, 15 gymnázií a šiestich spojených škôl. Vo svojej pôsobnosti má jeden internát a jednu jazykovú školu.

Zdroj: TASR

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Noc múzeí a galérií, Noc múzeí a galérií v SNM v Martine ponúkne špeciálny program v troch múzeách. Všetky môžete navštíviť na jednu vstupenku!

Noc múzeí a galérií v SNM v Martine ponúkne špeciálny program v troch múzeách. Všetky môžete navštíviť na jednu vstupenku!

Netradičná noc plná nových poznatkov, aktivít i zábavy čaká všetkých, ktorí zavítajú do Slovenského národného …