utorok - 23. júla, 2024
, ŽSK: V novom školskom roku privítajú študentov nové odbory aj zmodernizované priestory
Foto/Zdroj: ŽSK

ŽSK: V novom školskom roku privítajú študentov nové odbory aj zmodernizované priestory

V pondelok 2. septembra otvárajú základné a stredné školy svoje brány. Po prázdninách nastúpi do 59 župných stredných škôl viac ako 5 400 prvákov. Celkovo v Žilinskom kraji zasadne po prvýkrát do školských lavíc 6231 stredoškolákov. Vlani maturovali v systéme duálneho vzdelávania (SVD) aj prví maturanti. V tomto roku by malo v SVD študovať 1422 študentov. Zapojených je 13 škôl. 

V aktuálnom školskom roku  2019/2020, ktorý začína už v pondelok 2. septembra, budú otvorené štyri nové odbory – chemik-operátor v SOŠ polytechnickej v Ružomberku, športový manažment v Strednej športovej škole (organizačná zložka Spojenej školy na Rosinskej ceste) v Žiline, informačné a sieťové technológie v SPŠ technickej v Martine a bilingválne štúdium (ruský jazyk) na Gymnáziu v Rajci.

Na župných školách sa rekonštruovalo

Na župných školách sa cez prázdniny neoddychovalo, ale rekonštruovalo. Napríklad SOŠ pedagogická v Turčianskych Tepliciach privíta v septembri svojich žiakov s novými oknami a dverami. V prvej etape opráv sa vymenili okná a dvere, čím sa znížia náklady na energie a zvýši sa komfort pri vyučovaní. V rámci projektu sa ďalej plánuje s vybudovaním bezbariérového prístupu do budovy, či opravou fasády v pôvodnej farbe. Na študentov Hotelovej akadémie v Žiline zas čakajú vynovené priestory telocvične. Zrekonštruovali sa šatne, sprchy, toalety, ako aj vykurovanie ,,Dnes sa staráme o 59 stredných škôl. Niektoré sú v lepšej, iné v slabšej technickej kondícii. Je však našou úlohou vytvárať učiteľom i žiakom dobré podmienky na vzdelávanie v podobe moderných priestorov a kvalitného vybavenia. Snažíme sa postupne znižovať modernizačný dlh a pokračujeme v obnove našich škôl a internátov,“ povedala žilinská županka Erika Jurinová.

Po začatí školského roka budú rekonštrukcie pokračovať približne na 14 župných školách. ,,Do koncanového školského roka by sa mala zrealizovať napríklad nadstavba internátu na SOŠ dopravnej v Žiline, budú sa meniť okná na Gymnáziu v Ružomberku, zrekonštruujú sa hygienické  zariadenia na Spojenej škole v Nižnej a jej internáte, opraví sa strecha a zateplí sa budovatelocvične, jedálne a časť budovy školského internátu Spojenej školy v Tvrdošíne,“ uviedla riaditeľka odboru školstva ŽSK Janka Školová.

Župa kladie dôraz aj na inovatívne metódy

Župa kladie dôraz aj na inovatívne metódy výučby v odbornom vzdelávaní. V novom školskom roku plánuje modernizáciu odborného vzdelávania na 12 stredných školách v celkovej investícii okolo 13 miliónov eur. ,,Školy musia byť vybavené tak, aby z nich vychádzali ľudia, ktorí sa ľahko uplatnia na trhu práce,“ uzavrela županka. Modernizácia bude hradená z eurofondov v rámci programu IROP.

Najbližšie prázdniny čakajú študentov už na konci októbra. Jesenné prázdniny začínajú 30. októbra 2019. Do školských lavíc sa opäť posadia 4.novembra 2019.

Žilinská župa je najväčším zriaďovateľom stredných škôl v kraji. Takmer 80% všetkých stredoškolákov študuje na župných školách. Z celkového počtu 89 stredných škôl a 1 jazykovej školy má Žilinská župa vo svojej pôsobnosti 59 z nich (15 gymnázií, 1 konzervatórium, 1 školu umeleckého priemyslu, 6 spojených škôl, 36 stredných odborných škôl) a 1 jazykovú školu.

Zdroj: Žilinský samosprávny kraj

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

uc sa v muzeu, Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Na nové vedomosti nemusíte čakať, kým sa začne škola. Letné prázdniny a začiatok školského roka môžete …