sobota - 15. júna, 2024
, ŽSR modernizujú infraštruktúru v Dolnom Hričove

ŽSR modernizujú infraštruktúru v Dolnom Hričove

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) začnú od 1. marca s rozsiahlou modernizáciou nepárnej skupiny staničných koľají a výhybiek žilinského zhlavia v železničnej stanici Dolný Hričov.

Stavebné práce v prvej etape na dva mesiace výrazne ovplyvnia aj prevádzku vlakov osobnej dopravy. Cieľom popri náročnej modernizácii je pri realizovaných výlukových prácach v maximálnej miere zabezpečiť bezpečnosť a plynulosť železničnej dopravy. Výsledkom modernizácie bude modernejšia a bezpečnejšia železničná infraštruktúra, rýchlejšia jazda vlakov, pohodlnejší nástup a výstup cestujúcich a celkovo lepšia orientácia v ŽST Dolný Hričov.

Modernizácia ŽST Dolný Hričov je súčasťou stavby „ŽSR, Modernizácia trate Púchov – Žilina, pre rýchlosť do 160 km/hod., II. etapa – (úsek Považská Teplá /mimo/ – Žilina /mimo/“, realizovaná v rámci Operačného programu Doprava 2007-2013 a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014-2020. Účelom modernizácie je zvýšenie  traťovej rýchlosti na 160 km/h, čo samozrejme skráti čas potrebný na prepravu cestujúcich a tovaru. Kompletne sa obmení železničný zvršok, vybudujú sa protihlukové steny, zmodernizuje sa zabezpečovacie zariadenie a zvýši sa komfort a bezpečnosť cestujúcej verejnosti. Zrušením železničných priecestí sa zvýši bezpečnosť cestnej dopravy.

Celkové plánované investície na modernizáciu ŽST Dolný Hričov sú vo výške 26 886 635,68 €, na traťový úsek Dolný Hričov – Žilina je vyčlenená suma 17 755 909,36 €. 

Dlhodobé nepretržité výluky v úseku ŽST Dolný Hričov – Žilina zriaď. st. sú v tomto roku plánované od 1. marca do 25. novembra 2016 a v úseku ŽST Bytča – ŽST Dolný Hričov od 19. júna do 30. novembra 2016.

Dôležité informácie pre cestujúcich

Šesť párov medzinárodných vlakov kategórie Ex, jazdiacich na trase Žilina – Púchov – Horní Lideč – Praha má 21 minútový pobyt v ŽST Púchov, určený na prestup cestujúcich z/do vlakov na trase Bratislava – Košice a späť. Upozorňujeme cestujúcich, že prestup z medzinárodných vlakov prichádzajúcich z Čiech do rýchlikov v smere Bratislava – Košice je možný jedine v ŽST Púchov, pretože z Púchova odchádzajú rýchliky do Košíc pred českými expresmi a v Žiline sa už nečakajú. V opačnom smere odchádza zo Žiliny český expres pred rýchlikom prichádzajúcim z Košíc a čaká na prestup cestujúcich v ŽST Púchov.

Deväť osobných vlakov bude nahradených náhradnou autobusovou dopravou (NAD). Podrobnejšie informácie sa cestujúci dozvedia z vývesiek umiestnených v železničných staniciach, alebo ich poskytne dopravca – Železničná spoločnosť Slovensko na telefónnom čísle kontaktného centra – 18 188, prípadne na internetovej stránke www.slovakrail.sk.

ŽSR prosia cestujúcu verejnosť o trpezlivosť a pochopenie v súvislosti s obmedzeniami v železničnej doprave, ku ktorým dochádza v dôsledku výlukových prác a zároveň apelujú na zvýšenú pozornosť pri sledovaní vývesiek a hláseniach staničného rozhlasu v železničných staniciach.

Autor: Martina Pavlíková/hovorkyňa ŽSR
Foto: slovakrail.sk

 

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *