nedeľa - 25. februára, 2024
, ZSSK plánuje nákup nových vlakov v Žilinskom kraji

ZSSK plánuje nákup nových vlakov v Žilinskom kraji

Žilinčania sa môžu tešiť na nákup nových vlakov prímestskej železničnej dopravy. Tie by mohli podľa plánu ZSSK začať jazdiť už od roku 2017.

Plány na obstaranie nových vlakov nadväzujú na už realizované dva veľké projekty z fondov EÚ, ktoré priniesli 61 nových súprav predovšetkým na západné a východné Slovensko. Najmä vďaka týmto projektom koncom tohto roka dosiahne podiel nových alebo modernizovaných vlakov v prímestskej doprave 50 percent. Napríklad v okolí Bratislavy veľkú väčšinu regionálnej dopravy dnes už zabezpečujú nové vlaky alebo modernizované vozne, podobná situácia je v okolí Humenného. V  treťom veľkom projekte obnovy koľajových vozidiel nasleduje stredné Slovensko.

Projekt na nové vlaky bude spolufinancovaný z eurofondov. Na jeho schválenie sa ešte čaká. „Momentálne prebiehajú intenzívne rokovania ohľadne parametrov budúceho projektu. Podľa výsledkov rokovaní budeme vedieť aj presné počty vlakov – elektrických aj dieselmotorových,“ vyjadrila sa hovorkyňa ZSSK Jana Morháčová.

V Žilinskom kraji jazdia zatiaľ nové vlaky na vybraných linkách. Napríklad na linkách Žilina – Nové Mesto nad Váhom a Žilina – Čadca, menej na linkách zo Žiliny smerom do Liptovského Mikuláša alebo Popradu. Absentujú na tratiach Kraľovany – Trstená (Orava) a až na jednu výnimku aj na linke Vrútky – Horná Štubňa (Turiec). O tom, na ktoré trasy nové vlaky presne pôjdu, však ešte nie je rozhodnuté.

Po schválení projektu by sa dodávky nových vlakov mohli uskutočniť v rokoch 2017 – 2019. Nákupu nových súprav sa dočkajú ako v Žilinskom, tak aj Banskobystrickom kraji.

Foto: zssk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *