štvrtok - 13. júna, 2024
, Župa zisťuje záujem o nové cyklotrasy

Župa zisťuje záujem o nové cyklotrasy

V súčasnom programovom období 2014-2020 bude Žilinský kraj pokračovať v obnove a výstavbe nových cyklotrás. Postupne pripravuje už projektové dokumentácie Rajeckej a Terchovskej cyklomagistrály a ďalej rozvíja zámer vybudovania na Slovensku jedinečného cyklodopravného koridoru, ktorý by prepojil sieť existujúcich cyklotrás popri rieke Váh a spojil Žilinu s Turcom trasou dlhou 16,7 kilometrov.

Vážska cyklomagistrála by umožnila milovníkom tohto športu dochádzať do práce či školy po bezpečnej trati s unikátnou panorámou a cyklolávkami ponad rieku Váh. „Aby sme však mohli tieto projekty predložiť pre získanie eurofondov, je potrebné doložiť, že sú skutočne potrebné. Preto sme spustili rozsiahly prieskum realizovaný formou elektronického dotazníka a anketárov, ktorí osobne oslovujú obyvateľov nášho kraja,“ informoval predseda ŽSK Juraj Blanár. Podľa jeho slov sa v Žilinskom kraji rozvíja cyklistika veľmi rýchlym tempom a zámerom kraja je podporovať vznik a obnovu existujúcich trás a zvýšiť tak bezpečnosť cyklistov, ktorí musia zatiaľ jazdiť po hlavných cestách.

Žilinská župa spravuje už tretí rok aj svoj vlastný cyklochodník BikeKIA, ktorý spája historické dominanty horného Považia – hrad Strečno a hrad Budatín. „Cyklisti sa tak bezpečne dostanú zo Žiliny do Strečna a na už vyasfaltovaných úsekoch môžu túto trasu využiť tiež korčuliari,“ uviedol žilinský župan. Okrem výstavby nových značených úsekov sa ŽSK chystá predložiť tiež projekt na celkovú obnovu viac ako 200 kilometrov už existujúcich tratí. Predpokladá sa rovnako výroba a osadenie 225 cyklosmeroviek, smerovníkov a tabuliek.

Cyklodotazník môžu záujemcovia vyplniť na odkaze: https://www.regionzilina.sk/sk/aktuality/aktuality/nove-cyklotrasy-klikni-vypln-dotaznik.html.

Autor: Lenka Záteková/hovorkyňa ŽSK
Foto: autor

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *