utorok - 27. februára, 2024
, Župan odovzdal ocenenie mladým divadelníkom

Župan odovzdal ocenenie mladým divadelníkom

Prehliadka detskej dramatickej tvorivosti vyvrcholila jubilejným už 20. ročníkom krajskej postupovej súťaže Detský divadelný medveď 2016 v priestoroch najstaršieho bábkového divadla na Slovensku. V Bábkovom divadle v Žiline sa počas utorka a stredy predstavilo 11 amatérskych divadelných súborov z regiónov Horné Považie, Kysuce, Orava, Liptov a Turiec.

„Vzťah mladých ku kultúre je náročné budovať, keďže dnes už existuje množstvo iných výdobytkov techniky, ktoré berú ich pozornosť. Preto si veľmi cením aktivitu učiteľov, divadelníkov, režisérov a rodičov, ktorí svoje deti vedú práve k divadlu. Tohtoročný jubilejný ročník predstavil mladých hercov, ktorých možno v budúcnosti uvidíme aj v našich televíznych seriáloch či na doskách Slovenského národného divadla. A verím, že z nášho kraja spoznáme mnoho nových talentov, ktoré budú Žilinskú župu úspešne reprezentovať doma i vo svete tak, ako nám to včera i dnes detskí herci predviedli,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár.

Súčasťou prehliadky boli i rozborové semináre, počas ktorých odborná porota s dlhoročnými skúsenosťami zhodnotila jednotlivé inscenácie. V kategórii Súťaž s inscenáciou sa víťazom stala Súkromná Základná umelecká škola (ZUŠ) A. Stodolu Kľúčik z Martina s hrou Rysavá Jalovica. Súbor získal zároveň nomináciu na celoštátnu súťaž Zlatá Priadka v Šali a z rúk žilinského župana si prevzal hlavnú cenu.

Prvé miesto a rovnako postup na celoštátnu súťaž Divadlo a deti v Rimavskej Sobote v kategórii dospelákov hrajúcich pre deti si odniesol Divadelný súbor Fireball ZUŠ Ľ. Fullu z Ružomberka s inscenáciou Obraz. „Blahoželám všetkým zúčastneným. Detské divadlo má svoje čaro a ja dúfam, že mladí herci využijú skúsenosti aj z tejto súťaže a o rok sa tu stretnú znovu s novými zaujímavými divadelnými hrami,“ uzavrel J. Blanár.

, Župan odovzdal ocenenie mladým divadelníkom

Autor: Lenka Záteková/hovorkyňa ŽSK
Foto: Žilinský samosprávny kraj

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *