utorok - 16. apríla, 2024
, Opustila nás mimoriadna osobnosť slovenského moderného umenia

Opustila nás mimoriadna osobnosť slovenského moderného umenia

Po ťažkej chorobe dňa 11. apríla 2016 tento svet opustila mimoriadna osobnosť – sochár a maliar Andrej Rudavský. V Turčianskej galérii v súčasnosti prebieha rozsiahla prezentácia diela tohto významného predstaviteľa moderného slovenského umenia. Ide o výstavný koncept sledujúci nie len jeho typickú sochársku tvorbu, ale predovšetkým jeho maliarske dielo.

Projekt Povedomé formy – Pocta Andrejovi Rudavskému ponúka jedinečnú príležitosť spoznať nie len klasickú polohu bronzových a kamenných prác, ale predovšetkým jeho konštruktívne myslenie v ploche obrazu, ktorému sa počas svojej tvorby systematicky venoval.

Prehliadka týchto diel je zároveň akýmsi dokumentom špecifických fenoménov vo vizuálnej kultúre na Slovensku od šesťdesiatych rokov minulého storočia po prvé desaťročia 21. storočia. Pod pojmom špecifické fenomény sú myslené reminiscencie národných atribútov v slovenskom umení ako ľudové motívy, slovenská horská krajina, práca na vidieku atď. Tieto pretrvávajú v tvorbe klasikov slovenskej moderny ako Bazovský, Fulla, Galanda a rôzne variácie týchto tém sú prítomné aj v generácii umelcov (Kompánek, Laluha, Paštéka, Barčík, Rudavský) dláždiacich u nás cestu k výtvarným možnostiam, dovtedy v našich podmienkach neaktualizovaným. Do popredia pri tom vystupujú najmä dôležité etapy a tendencie v tvorbe celej skupiny Mikuláša Galandu a teda aj Andreja Rudavského, počnúc prehodnocovaním akademickej tvorby povojnového obdobia v Československu, snahou po aktualizácii výtvarného diania na Slovensku v rámci Európskych trendov, definovaním nových výrazových prostriedkov a kompozičných postupov, cez vyrovnávanie sa s individuálnymi represáliami normalizácie, až po nové objavovanie tvarov slobody. Dielo Andreja Rudavského je v tomto zmysle kaleidoskopom hľadania modernity, nie však, a to je dôležité, na úkor tradície. Ide o programovo rozvíjané dielo, ktoré ako pestrý sled výjavov rozvíja pred zrakmi diváka dialóg foriem človeka a prírody, často s prímesou národných atribútov (hlaholika, ľudová architektúra, trojvŕšie) a univerzálnych symbolov (srdcia, kríže, pyramídy…).

Výstavný projekt Povedomé formy – Pocta Andrejovi Rudavskému bude sprístupnený do 1. mája. Na počesť Andreja Rudavského bude vstup na jeho výstavu v dňoch 30. apríl a 1. máj zdarma pre všetkých návštevníkov Turčianskej galérie. Kurátorom projektu je Miroslav Haľák.

, Opustila nás mimoriadna osobnosť slovenského moderného umenia

Autor: Patrícia Lipková/PR manažérka Turčianskej galérie v Martine
Foto: Turčianska galéria v Martine

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *