nedeľa - 14. júla, 2024
, Cesta R3 je pre Turiec dôležitá

Cesta R3 je pre Turiec dôležitá

V piatok 1. apríla podpísali predstavitelia obchodných komôr krajín Vyšehradskej štvorky memorandum o priorite dobudovania rýchlostnej cesty R3 cez región Turiec. Táto stavba by v regióne prispela k rozvoju priemyslu a hospodárstva.

Mestský úrad v Martine bol v piatok 1. apríla dejiskom unikátneho stretnutia. V jeho priestoroch sa zišli čelní predstavitelia regionálnych obchodných komôr krajín V4 – Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska. Cieľom stretnutia bolo zhodnotenie súčasnej situácie v oblasti dopravy, ktorá je jedným z faktorov podmieňujúcich rozvoj priemyslu a celkového rozvoja pre všetky štyri krajiny.

„Mesto Martin bolo vybrané do určitej miery symbolicky. Sme stredom, osou, ktorej sa R3 nevyhnutne dotýka. Jej trasovanie cez Turiec má pre celý región nesmierny význam a zároveň je pre všetky štyri krajiny najoptimálnejšie, keďže je súčasťou koridoru od Helsínk cez Maďarsko až ďalej na juh,“ vysvetlil viceprimátor Milan Malík a zároveň dodal, že dopravné spojenie okolo regiónu je momentálne v kritickom stave: „Tunel do Žiliny nie je dobudovaný, dopravné trasy na Banskú Bystricu a Kremnicu nemáme, čím sme odlúčení od rozvoja. Nechceme sa stať v budúcnosti skanzenom.“

Výsledkom rokovaní bol podpis memoranda, v ktorom predstavitelia V4 žiadajú ministerstvá, aby zrýchlili tempo projektovej prípravy, vykupovanie pozemkov a reálnu výstavbu R3. Memorandum za prioritné úseky ustanovuje výstavbu časti R3 Martin – Rakovo, následne Rakovo – Mošovce – Turčianske Teplice a úsek Nižná – Tvrdošín. Rýchly vybudovanie R3 by znamenalo pre celý región rozvoj vo viacerých ohľadoch.

Autor: Zuzana Kalmanová/hovorkyňa mesta Martin
Foto: ndsas.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *