sobota - 18. mája, 2024
, Župná kalokagatia opäť otestuje fyzické sily aj teoretické vedomosti stredoškolákov
Foto/Zdroj: ŽSK

Župná kalokagatia opäť otestuje fyzické sily aj teoretické vedomosti stredoškolákov

Župná kalokagatia už po trinásty krát testuje fyzické sily stredoškolákov aj ich teoretické vedomosti. Po regionálnych a krajských kolách vyvrcholí v piatok 4. októbra celoslovenským finále v Žiline.  Zúčastní sa ho desať školských tímov, z toho štyri zahraničné.

Žilinský kraj budú reprezentovať študenti z Bilingválneho gymnázia zo Žiliny, ktorí zvíťazili v krajskom kole 27. septembra. Gymnazisti už štyri krát získali putovný župný pohár a  budú obhajovať titul z minulého roka. Žilinská župa počas krajskej súťaže ocenila za mimoriadny čin ľudskosti i jedného študenta, ktorý sa ako dobrovoľný hasič podieľal na záchrane života. Ľubormír Šuňavec, študent II. ročníka SOŠ polytechnickej v Liptovskom Mikuláši, spolu s ďalšími dvomi dobrovoľnými hasičmi z Liptovskej Kokavy pomohli počas silvestrovskej noci nehybne ležiacemu mladíkovi. Svojou pohotovou reakciou mu zachránili život.

Župná kalokagatia je športovo-vedomostná súťaž, ktorá je zameraná na prevenciu kriminality mládeže. Podujatie župa organizuje v spolupráci s políciou, občianskym združením Rescue Team Slovakia, Spojenou školou na Rosinskej ceste v Žiline, Olympijskými klubmi zo Žilinského kraja, ako aj s 5.plukom špeciálneho určenia v Žiline. ,,Pre žiakov máme pripravenú trať dlhú tri kilometre a na nej sedem kontrolných stanovíšť. Počas súťaže sa oboznámia s prácou polície a získajú informácie o prevencii drogových závislostí a zúčastnia sa dynamických ukážok vojenskej akcie. Osvedčila sa nám aj spolupráca so strednými školami zo Žiliny. Stredná škola požiarnej ochrany predvádza ukážky práce hasičov a Stredná zdravotnícka škola zabezpečuje pre žiakov praktickú ukážku resuscitácie na prítomných figurínach,“ povedala riaditeľka odboru školstva a športu ŽSK Janka Školová.

Kalokagatia je len jednou z aktivít, aké Žilinská župa v oblasti prevencie robí. Pre žiakovej stredných škôl organizuje viaceré aktivity so zameraním na zmysluplné trávenie voľného času. ,,Organizujeme multimediálne protidrogové predstavenie Drogy sú cesta do tmy, rozbehli sme krajský školský parlament, či grantové programy ako Škola bez tabaku, alkoholu a drog,  či Mládež v pohybe – spolu dokážeme viac,“ povedala Školová. Župa vlani podporila aj unikátny projekt protidrogového vlaku, ktorý počas siedmych dní navštívilo zhruba 500 žiakov z 15-tich župných stredných škôl.

Organizovaním 13. ročníka Župnej kalokagatie sa Žilinská župa zapojila do aktivity Európskeho týždňa športu 2019 a tiež do celoeurópskej kampane pohybových aktivít. Celoslovenské kolo s medzinárodnou účasťou, na ktoré sú pozvané družstvá zo všetkých samosprávnych krajov Slovenska a tiež z Českej republiky a Poľska bude v piatok 4. októbra 2019 v Spojenej škole na Rosinskej ceste v Žiline.

Zdroj: ŽSK

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …