piatok - 1. marca, 2024
, 2 percentá z daní priniesli žilinskej pediatrii nové prístroje na diagnostiku zápalových procesov

2 percentá z daní priniesli žilinskej pediatrii nové prístroje na diagnostiku zápalových procesov

V pondelok 14. novembra získalo pediatrické oddelenie žilinskej fakultnej nemocnice s poliklinikou nový analyzátor pre vyšetrenie CRP a vnútorného prostredia. Vďaka vyzbieraným dvom percentám z daní odovzdali oddeleniu tieto zariadenia zástupcovia nadácie Spoločne pre región.

„Jedná sa o prístroje, ktoré sú určené na veľmi rýchlu diagnostiku zápalových procesov a orientáciu vo vnútornom prostredí pacientov. Najmä u tých najmenších detí pri rýchlo prebiehajúcich ochoreniach môže rozhodovať aj o existencii,“ uviedol primár pediatrie Juraj Kováčik.  Lekári tak budú môcť zo vzorky krvi vďaka malého vpichu,  napr. do prsta, už počas vyšetrenia vedieť, či pacient potrebuje antibiotickú liečbu. Prístroje budú využívať predovšetkým na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Pediatrické oddelenie je dlhodobo zapojené do projektu Spoločne pre deti, ktorý realizuje nadácia Spoločne pre región. „Tieto prístroje sa kupujú cez vyzbierané dve percentá od rodičov pacientov, čo potrebujú toto oddelenie. Nie je to prvýkrát, rok od roku sa zbiera viac a viac peňazí, my sme len tí, ktorí to umožnili, aby prístroje prišli do nemocnice včas a rýchlo,“ povedal predseda správnej rady nadácie George Trabelssie.

Za rok 2015 sa aj vďaka kolektívu pediatrie podarilo vyzbierať 11 865,52 eur. Dve percentá z daní rodičia detí poukazujú v prospech nadácie a následne sú tieto peniaze v plnej výške prevedené späť oddeleniu nemocnice.

, 2 percentá z daní priniesli žilinskej pediatrii nové prístroje na diagnostiku zápalových procesov

zdroj: Viera Jurčiová, hovorkyňa FNsP Žilina

foto: zdroj

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

Žilinská radnica sa chystá vynoviť Mariánske námestie v historickom centre. Mesto tiež plánuje zrekonštruovať Kamennú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *