sobota - 18. mája, 2024
, 30. výročie založenia Folklórneho súboru Kriváň z Turian

30. výročie založenia Folklórneho súboru Kriváň z Turian

Všetkých folkloristov pozývame v sobotu 17. decembra do kinosály v Turanoch na oslavu 30. výročia vzniku FS Kriváň. V programe, ktorý je zároveň aj predvianočným koncertom, vystúpi okrem jubilantného súboru aj Ľudová hudba Michala Rusnáka, Terchovská muzička Kriváň a hosť Folklórni nadšenci Oprášené krpce.

Slávnostný program sa pre verejnosť začne o 14:00 v priestoroch kinosály v Turanoch a o 17:00 bude prebiehať program pre pozvaných hostí a priaznivcov súboru. Súbor má tanečnú a spevácku zložku, ktorú tvorí 25 členov. Repertoár súboru tvoria piesne a tance z regiónu Terchová, oblastí Východného Slovenska a samozrejme rodného Turca. So súborom úzko spolupracuje cimbalová ľudová hudba Michala Rusnáka (ktorá vznikla v júni 2011), Terchovská muzička Kriváň a sólista inštrumentalista Ladislav Rybár.

Folklórny súbor Kriváň z Turian bol založený v roku l986 v Turanoch. Po niekoľkoročnej prestávke sa v marci 2010 stretli bývalé členky FS Kriváň a začali obnovovať repertoár súboru. Po dlhšej odmlke sa súbor prvýkrát predstavil na Turčianskej cvendžale v roku 2010, ktorá bola venovaná aj spomienke na turianskych muzikantov, Martina Struhárňanského a Júliusa Buricu. Súčasnou vedúcou súboru je Alena Rusnáková, rodená Struhárňanská.

Činnosť súboru vo veľkej miere podporuje Mestský úrad Turany a Združenie turčianskych muzikantov ZTUM. Podujatie podporili: Mesto Turany, Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK, Združenie turčianskych muzikantov, podnikateľ Radovan Krčula a Ivan Šubrt.

, 30. výročie založenia Folklórneho súboru Kriváň z Turian

zdroj: Eva Palovčíková Záthurecká, manažérka pre ZUČ, tks.sk

foto: zdroj

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *