sobota - 1. októbra, 2022
, 30. výročie založenia Folklórneho súboru Kriváň z Turian

30. výročie založenia Folklórneho súboru Kriváň z Turian

Všetkých folkloristov pozývame v sobotu 17. decembra do kinosály v Turanoch na oslavu 30. výročia vzniku FS Kriváň. V programe, ktorý je zároveň aj predvianočným koncertom, vystúpi okrem jubilantného súboru aj Ľudová hudba Michala Rusnáka, Terchovská muzička Kriváň a hosť Folklórni nadšenci Oprášené krpce.

Slávnostný program sa pre verejnosť začne o 14:00 v priestoroch kinosály v Turanoch a o 17:00 bude prebiehať program pre pozvaných hostí a priaznivcov súboru. Súbor má tanečnú a spevácku zložku, ktorú tvorí 25 členov. Repertoár súboru tvoria piesne a tance z regiónu Terchová, oblastí Východného Slovenska a samozrejme rodného Turca. So súborom úzko spolupracuje cimbalová ľudová hudba Michala Rusnáka (ktorá vznikla v júni 2011), Terchovská muzička Kriváň a sólista inštrumentalista Ladislav Rybár.

Folklórny súbor Kriváň z Turian bol založený v roku l986 v Turanoch. Po niekoľkoročnej prestávke sa v marci 2010 stretli bývalé členky FS Kriváň a začali obnovovať repertoár súboru. Po dlhšej odmlke sa súbor prvýkrát predstavil na Turčianskej cvendžale v roku 2010, ktorá bola venovaná aj spomienke na turianskych muzikantov, Martina Struhárňanského a Júliusa Buricu. Súčasnou vedúcou súboru je Alena Rusnáková, rodená Struhárňanská.

Činnosť súboru vo veľkej miere podporuje Mestský úrad Turany a Združenie turčianskych muzikantov ZTUM. Podujatie podporili: Mesto Turany, Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK, Združenie turčianskych muzikantov, podnikateľ Radovan Krčula a Ivan Šubrt.

, 30. výročie založenia Folklórneho súboru Kriváň z Turian

zdroj: Eva Palovčíková Záthurecká, manažérka pre ZUČ, tks.sk

foto: zdroj

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Odkazy III., Odkazy III. koncert venovaný spomienke na Alicu Masarykov je za nami. Ako sa vydaril?

Odkazy III. koncert venovaný spomienke na Alicu Masarykov je za nami. Ako sa vydaril?

Dňa 17. septembra 2022 sa v rámci projektu Odkazy III. uskutočnil koncert klasickej hudby venovaný …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *