utorok - 21. mája, 2024
, Žilinčania rozbehli petíciu za záchranu Korytnačky!

Žilinčania rozbehli petíciu za záchranu Korytnačky!

Žilinčania majú v rukách osud Športovej haly na Bôriku. Má sa známa Korytnačka stať súčasťou mesta, alebo nie? Vyjadriť svoj názor môžu aj prostredníctvom petície za jej záchranu.

Osud Športovej haly na Bôriku v Žiline je stále otázny.  Zatiaľ čo sa rozporuplné názory na pôde Mestského úradu v Žiline dostali do slepej uličky, na internete koluje elektronická petícia, ktorá do konečného rozhodnutia iniciuje i samotných obyvateľov mesta.

„My, obyvatelia mesta Žilina, žiadame prezidenta Slovenskej republiky, predsedu Národnej rady Slovenskej republiky a predsedu vlády Slovenskej republiky, aby v rámci svojich kompetencií urobili nevyhnutné kroky k zachráneniu Športovej haly na Bôriku, tzv. Korytnačky v Žiline. Najmä, aby sa osud tejto haly chápal ako verejný záujem tak, ako ho deklaruje programové vyhlásenie Vlády Slovenskej republiky v oblasti športu,“ uvádza sa v elektronickej petícii.

Petičný výbor v zložení Martina Kapitulíka – poslanca mestského a krajského zastupiteľstva v Žiline,  Igora Kršku – predsedu Oblastného futbalového zväzu Žilina a Dobroslavy Lehotskej – bývalej reprezentantke SR v športovej gymnastike žiada, aby sa Športová hala na Bôriku presunula do pôsobnosti jedného z verejných subjektov – Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, Žilinský samosprávny kraj alebo Mesto Žilina.

Elektronickú petíciu, ktorú doteraz pospísalo už niekoľko stoviek ľudí, môžete nájsť prostredníctvom stránky – zachranmekorytnacku.sk.

Žilinskí poslanci prevod Športovej haly na Bôriku do majetku mesta už raz schválili 7. novembra tohto roku. Predkladateľom a tvorcom tohto návrhu bol poslanec Martin Kapitulík a  uznesenie schválilo 19 prítomných poslancov. Viac o tejto téme si môžete prečítať v našom článku – Žilinskí poslanci schválili prevod Športovej haly na Bôriku do majetku mesta! Žilinský primátor Igor Choma však prevod Športovej haly do majetku mesta nepodpísal, na čo využil svoje zákonné právo. Viac o tejto téme si môžete prečítať v našom článku – Žilinský primátor prevod Športovej haly na Bôriku do majetku mesta nepodpísal.

Športová hala na Bôriku je viacúčelová hala. V hale sa konali významné športové podujatia, a to aj európskeho významu. Využívala sa okrem športových podujatí aj na usporadúvanie výstav, ale aj na väčšie kultúrne a spoločenské podujatia i koncerty. Drevená hala má kruhový pôdorys, nosnú konštrukciu tvorí 44 drevených oblúkov, ktoré majú bez podpory rozpätie 105 metrov. Výška haly je 18,5 metra. Hracia plocha haly dosahuje 4500 m2. Hľadisko má kapacitu 2000 miest na sedenie a možno ho rozšíriť na 6000 miest. Výstavba prebiehala v rokoch 1980 – 1986. Za neobvyklé architektonické dielo udelil Spolok architektov Slovenska (SAS) autorom Ľudovítovi Kupkovičovi a Andrejovi Bašistovi Cenu Dušana Jurkoviča za rok 1986.

V decembri 2006 kúpila od Mesta Žilina športovú halu spoločnosť Antrade za 112 miliónov Sk. V marci 2007 Mesto Žilina pod vedením Harmana napadlo platnú zmluvu na súde. Okresný súd v Žiline v apríli 2007 vydal predbežné opatrenie na nakladanie s majetkom športovej haly na Bôriku v Žiline. Následne v máji 2007 majiteľ Športovej haly v Žiline, spoločnosť Antrade spol. s r. o. – Banská Bystrica, podal na Okresnom súde v Žiline voči Mestu Žilina žalobu o náhradu škody vo výške 50 miliónov korún. Po neúspešných rokovaniach podpísal konateľ spoločnosti SIRS George Trabelssie zmluvu s konateľom firmy Antrade Michalom Krnáčom. Kúpou obchodného podielu získali právo na developovanie územia aj právny servis. Neskoršie bolo podpísané Memorandum o spoločnom postupe medzi Mestom Žilina a SIRS, ktoré podpísali primátor Žiliny Ivan Harman a Goerge Trabelssie za SIRS. Vyriešili tak základné problémy Žilinskej parkovacej spoločnosti (ŽPS) a športovej haly. V roku 2007 bola športová hala majetkom ŽPS odkiaľ bola vyňatá a na jej účet previedol Goerge Trabelssie 70 mil. Sk. V Žilinskej parkovacej spoločnosti má väčšiu účasť Mesto Žilina. V roku 2008 bola hala pre zlý technický stav uzatvorená.

Foto: Žilina Gallery

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *