nedeľa - 28. apríla, 2024
extrémizmus, V Deň víťazstva nad fašizmom sa v Martine diskutovalo na tému extrémizmus v našej spoločnosti
Ján L. Benčík

V Deň víťazstva nad fašizmom sa v Martine diskutovalo na tému extrémizmus v našej spoločnosti

V pondelok, 8. mája sme si pripomenuli Deň víťazstva nad fašizmom a ukončenie 2. svetovej vojny na európskom kontinente. Kino Scéna v Martine si uctilo tento historický míľnik premietaním dokumentárneho filmu Diera v hlave, ktorý sa zaoberá rómskym holokaustom.

Samotnému premietaniu predchádzala beseda na tému extrémizmus, fašizmus, nenávistné prejavy v našej súčasnej spoločnosti a ako sa voči nim názorovo vyhraniť. Pozvanie na diskusiu prijali Ján L. Benčík, bloger a laureát ocenenia Biela Vrana; Samuel Marec, bloger Denník N a Robert Kirchhoff, režisér spomínaného filmu Diera v hlave. Rádio Rebeca na tejto akcii samozrejme nemohlo chýbať a vzácnym hosťom sme položili niekoľko otázok.

Akým spôsobom možno bojovať proti extrémizmu?

Laureát ocenenia Biela vrana 2016, bloger Ján L. Benčík má jednoznačný odkaz: „Nemáme byť ľahostajný, nemáme sa poddať, nemáme ostať tvárou v tvár k extrémistom zastrašení a nereagovať, musíme im povedať jasne , čo si o nich myslíme a že nie sú väčšina, aj keď to majú v názve „Naše Slovensko“, nie nie toto nie je ich Slovensko, to Slovensko je aj naše, teda skôr naše, lebo VY extrémisti, ste tu v menšine. Práve včera som publikoval blog o jednom priaznivcovi extrémistov, ktorý si tento deň pripomenul pred pár rokmi dvomi obrázkami a prvý bol ten, že tento deň neoslavujeme a druhý obrázok bola fotografia Tisa, ktorý si podáva ruku s Hitlerom. Myslím si, že je potrebné sa od všetkých týchto vecí jasne a zreteľne dištancovať a navždy to odmietnuť, priznať si svoj podiel viny na týchto udalostiach, aby sa to nikdy nezopakovalo.“

Podľa Kirchhoffa je dôležitá empatia

„Mám pocit, že dnes žijeme v neuveriteľnej citovej priepasti, a že jediné, čo ľuďom pomôže nejak vnímať toho druhého človeka, je empatia. A tej empatii by sa mali učiť deti na základnej škole. Empatia je naprostý základ k existencii človeka. Podľa mňa empatický človek nemusí mať ani historické povedomie, stačí, že cíti toho druhého človeka, to je základ a ostatné už príde. A tá empatia vzbudzuje aj istú zvedavosť a istú pokoru. To je myslím to, čo by sme potrebovali. Ja niesom človek, ktorý odkazuje niečo dnešnej spoločnosti, ja som človek, ktorý točí filmy, takže … Buďte radi, milujte sa množte sa…(smiech)“

Viac zaujímavých otázok a odpovedí nájdete v audio nahrávkach pod článkom.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Laska na dedine, Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Tradičná dedinská etiketa prikazovala, aby láska bola skromná. Nesmela byť okázalá, ani sa nemala prejavovať …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *