Dlho očakávané 21. podujatie s čarovným názvom Bienále fantázie prilákalo do Turčianskej galérie v Martine malých i veľkých nadšencov umenia z rôznych kútov Slovenska.
Na slávnostné otvorenie, ktoré prebiehalo v piatok 16. mája, zavítalo veľa malých šikovníkov, ktorí sa takto do medzinárodnej súťaže a výstavy priamo zapojili. Nechýbali ani vážení hostia, akým bol Bruno Horecký či profesor scénografie VŠMU Jozef Ciller. Špeciálnym hosťom tohtoročného podujatia bol minister školstva Dušan Čaplovič, ktorý do Turčianskej galérie v Martine prišiel odovzdať cenu Jozefa Vongreja.
Tam, kde vznikajú fantázie detí z celého sveta
Zakladateľovi Jozefovi Vongrejovi sa pred 45 rokmi ani v najlepšom sne nesnívalo, že Bienále fantázie nadobudnú charakter medzinárodnej súťaže a výstavy. Jeho odkaz aj po rokoch pretrváva, a to i napriek viacerým prestávkam, ktoré toto podujatie zažilo.
Tohto roku sa do Bienále zapojilo vyše 3600 detských prác z 18 krajín sveta, čo je už skutočne veľký úspech. „Práce nám posielajú aj deti z Indonézie alebo Japonska. Nie je ich veľa, no vždy prídu“ prezradila nám kurátorka výstavy i moderátorka Jarmila Kováčová.
Čo hovorí rozprávkové posolstvo Malého princa?
Program slávnostného odovzdávania cien bol obohatený aj o vystúpenie Súkromnej základnej umeleckej školy na Ul. A. Stodolu v Martine, ktorá si pri tejto príležitosti pripravila rozhlasovú hru s názvom Malý princ. A práve Exupéryho Malý princ bol inšpiráciou tohtoročnej témy – srdce. „Malý princ je literatúrou naozaj nadčasovou. Oslovuje všetky generácie a často sa stáva, že práve deti pochopia to morálne posolstvo rozprávky oveľa lepšie ako dospelí.“ vyjadrila sa Kováčová. Dodala, že práve z tohto dôvodu si na výstave Bienále fantázie máme všímať predovšetkým líniu srdca a teda lásky, citov a vzťahov.
Je dôležité podporovať, ešte dôležitejšie pochopiť
Pozvanie od riaditeľa Turčianskej galérie prijal aj minister školstva Dušan Čaplovič. „Mohlo by sa zdať, že účasť nie je v mojej kompetencií, nakoľko nie som ministrom kultúry, avšak dnes tu zastupujem všetky školopovinné deti.“ Na otázku či sa mu výstava páčila, s úsmevom na tvári odpovedal: „Je naozaj krásne vidieť tu nekonečnú detskú fantáziu a nadanie. A práve nadanie našich detí je nutné podporovať aj v školskom vyučovacom procese. Preto sme spolu s rektormi umeleckých škôl ochránili nepovinné predmety, akým je napr. výtvarná výchova.
O tom, že treba šikovné ručičky cielene podporovať, hovorí kurátorka výstavy Jarmila Kováčová: „Táto spoločnosť venuje dostatok priestoru mladým ľuďom, no snaží sa ich len účelovo zamestnať a neriešia ich hlbšie motivácie. Tento projekt – Bienále fantázie sa to snaží zmeniť, už len tým, že vyvinie obojstranný záujem.“
Na záver by sme vás všetkých v mene riaditeľa galérie chceli pozvať na výstavu XXI. Bienále fantázie, ktorá bude prebiehať do 29. júna 2014 v priestoroch Turčianskej galérie v Martine. Ako povedal sám riaditeľ Ľubomír Kráľovanský: „Budeme naozaj veľmi radi ak si k nám nájdu cestu malí i veľkí.“
autor: Martin Lomen, fotogaléria: autor, úvodné foto: www.zsmudrona.sk