piatok - 27. decembra, 2024
, Urologická klinika UNM ako prvá v strednej Európe využíva najmodernejší neurostimulátor miechy
Foto: UNM

Urologická klinika UNM ako prvá v strednej Európe využíva najmodernejší neurostimulátor miechy

Urologická klinika Univerzitnej nemocnice Martin začala ako prvá v regióne strednej Európy využívať neurostimulátor miechy najnovšej generácie. Je menší, nabíjateľný a pacient s ním môže absolvovať už aj vyšetrenie na magnetickej rezonancii. S implantovaním neurostimulátora miechy začala Univerzitná nemocnica Martin už v roku 2013 ako prvá na Slovensku. Unikátna metóda odvtedy pomohla už desiatkam urologickým pacientom, ktorých trápili rôzne problémy s ovládaním močového mechúra.

„U zdravého človeka dochádza po naplnení močového mechúra k reflexu močenia, ktorý spôsobí uvoľnenie panvového dna a človek sa vymočí. V prípade poruchy funkčnosti dochádza k tomu, že iniciácia reflexu močenia nenastane. Neurostimulátor miechy ju pacientovi spustí tak, že po naplnení močového mechúra miernymi elektrickými impulzmi do nervu tesne nad kostrčou porušený reflex močenia napraví,“ vysvetlil prof.  MUDr. Ján Švihra, PhD. z Urologickej kliniky UNM. Neurostimulátor sa voperuje do tela pacienta v krížovej oblasti. Stimulácia krížových nervov pomáha pacientom, ktorí trpia neschodnosťou úplne vyprázdniť močový mechúr, alebo naopak pacientom, ktorí neboli schopní udržať moč v dôsledku častého močenia.

Na urologickej klinike UNM začali využívať úplne nové stimulátory miechy, najmodernejšie aké aktuálny trh ponúka. „Technologický pokrok vytvoril nové možnosti. Už na prvý pohľad je nový typ stimulátora miechy omnoho menší, než model, ktorý sme využívali doteraz. Podstatný rozdiel je, že sa dá cez kožu bezdrôtovo nabíjať,“ uviedol urológ Ján Švihra. Doterajšie modely mali batérie nenabíjateľné a tak po skončení jej životnosti musel ísť pacient znova pod nôž, aby sa mu voperoval nový neurostimulátor. S nabíjateľnou batériou sa dnes tieto komplikácie odstránili. Životnosť nového typu stimulátora je približne 15 rokov. „Jeho systém je zároveň kompatibilný s vyšetrením magnetickou rezonanciou. Pacienti, ktorí majú implantovaný stimulátor sa už nemusia obávať, že sa na toto vyšetrenie nedostanú,“ dodal prof. MUDr. Ján Švihra, PhD.

Prvou pacientkou, ktorej najnovší typ neurostimulátora voperovali, je Mária z Nemšovej. „Môj problém bol, že som sa nemohla úplne vymočiť. Mala som z toho veľké bolesti ľadviny, ktorá tým trpela. Očakávam, že môj stav sa bude po operácii už iba zlepšovať,“ povedala pred operáciou pacientka, ktorej najnovší typ neurostimulátora miechy v Univerzitnej nemocnici Martin voperovali ako prvej v strednej Európe.

Zdroj: UNM

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Šláger kola, Šláger kola prilákal na martinský štadión 1903 divákov! Divácka kulisa domácich tlačila vpred no obrat sa v závere nekonal

Šláger kola prilákal na martinský štadión 1903 divákov! Divácka kulisa domácich tlačila vpred no obrat sa v závere nekonal

V 8. kole 2. Slovenskej hokejovej ligy, v Šlágri kola MHA Martin hostil súpera z …