pondelok - 20. mája, 2024
, Aký je váš dojem z mesta? Ukáže to projekt „Pocitová mapa“

Aký je váš dojem z mesta? Ukáže to projekt „Pocitová mapa“

Žilina spolu s architektmi a odborníkmi na verejný priestor spúšťa projekt „Pocitovej mapy.“ Otázka, znie aký majú obyvatelia pocit zo svojho mesta?

Verejný priestor zásadne ovplyvňuje dojem

„Verejné priestory formujú atmosféru Žiliny. Špinavé ulice, zanedbaná zeleň, či rozbité chodníky – toto všetko v nás zanecháva rozpačité pocity. Naopak, zelené parkovacie domy, ihriská, či rodinné vnútrobloky – tie bezpochyby prispievajú ku krajšiemu a kvalitnejšiemu životu nás všetkých. Mojim cieľom je prebudiť Žilinu a meniť verejný priestor tak, aby sme sa tu cítili dobre. Chceme meniť negatívne pocity na tie pozitívne. Preto spúšťame v Žiline projekt Pocitovej mapy,“ hovorí mestský poslanec Martin Kapitulík.

Cieľom projektu je zmapovať pozitívne a negatívne oblasti – verejné priestranstvá a zistiť, čo by si verejnosť priala zmeniť, alebo naopak zachovať. Na portáli https://www.pocitovamapa.sk/zilina-2018/ tak môže ktokoľvek z pohodlia domova jednoduchým spôsobom zaznačiť priamo do interaktívnej mapy svoje pocity z mesta. Poslanec Kapitulík vyzýva každého Žilinčana, ktorému nie je ľahostajný verejný priestor, aby sa zapojil do projektu.

Stačí zaznačiť svoje pocity do mapy

Podľa odborníka a spoluautora projektu je toto spôsob akým najjednoduchšie a najúčinnejšie zapojiť širokú verejnosť do procesov tvorby verejného priestoru. „Téma Verejného priestoru je aktuálna naprieč celým Slovenskom. Pevne verím, že sa nám podarí aj v Žiline spoločne pretaviť pocitovú mapu do Manuálu Verejného priestoru. Ten má pre samosprávu obrovský význam – zadefinuje veľmi jasne čo s verejným priestorom a ako narábať so všetkými jeho prvkami. Ušetrí mestu veľké prostriedky a dá jasnú víziu, čo v akom priestore urobiť,“ prezradil architekt Michal Burák.

Michal Burák je autorizovaný architekt, ktorý spolu s ďalšími autormi Pocitových máp stojí aj za takými známymi a v odbornej komunite oceňovanými projektmi, ako sú Mestské zásahy, Verejné priestory, či UzemnePlany.sk. S Martinom Kapitulíkom spolupracujú aj na koncepcii zelených parkovacích domov pre žilinské sídliská.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *