utorok - 23. júla, 2024
, Bienále fantázie 2016

Bienále fantázie 2016

Turčianska galéria pripravuje už XXII. ročník medzinárodnej súťaže a prehliadky detskej výtvarnej tvorby. Uzávierka súťaže je naplánovaná na pondelok 29. februára.

XXII. ročník Bienále fantázie s podtitulom Rozprávky, mýty legendy je pokračovaním takmer polstoročia trvajúceho projektu, ktorý prezentuje výtvarné práce detí a mládeže. Aj keď je jeho domovom Slovensko, už dávno stratilo lokálny charakter a stalo sa medzinárodnou prehliadkou „detského umenia.”

V aktuálnom ročníku sa organizátori rozhodli vrátiť ku koreňom Bienále fantázie a pripomenúť jeho prvotné motto: rozprávky, pieseň, porekadlo, riekanka, hry detí a zvyky ľudu. Keďže si uvedomujú, že porekadlá, riekanky, i ľudové zvyky môžu byť pre dnešné deti „veľkou neznámou”, inovovali podnázov Bienále fantázie do podoby: Rozprávky, mýty, legendy. Takýto podtitul poskytuje veľkorysý priestor pre fantáziu a nekladie žiadne prekážky či obmedzenia v dnešnej postmodernej dobe. Aby však téma prác nebola príliš široká, pozornosť detí chcú upriamiť na jednu z najdôležitejších súčastí rozprávok, a to čísla a ich magický význam. Mágia čísel sa v rozprávkach a príbehoch objavuje v rôznych podobách. Čísla sú jednoducho všade, niekedy sa objavujú úplne priamočiaro, inokedy sú ukryté v útrobách príbehov. Je len na deťoch, ktoré si vyberú a prenesú do podoby vlastných kresieb, malieb, grafík či trojrozmerných objektov. Môžu zobrazovať scény a postavy z príbehov so zakódovanými odkazmi na čísla, alebo jednoducho nakresliť sedem kozliatok, trojhlavého draka alebo nádhernú trojružu. Všetko je len na deťoch a ich fantázii.

Už teraz Turčianska galéria netrpezlivo očakáva zaujímavé diela detí z rôznych krajín sveta, ktoré budú poznačené tajuplným pôsobením čísel. Vernisáž ocenených detských prác plánuje Turčianska galéria uskutočniť v piatok 13. mája. Súčasťou vernisáže budú rôzne sprievodné aktivity pre deti a ich rodičov v okolí galérie. Toto podujatie sa môže uskutočniť aj vďaka finančnému príspevku mesta Martin. Bienále fantázie sa za dobu svojho trvania stalo významnou medzinárodnou detskou kultúrnou aktivitou, s ktorou je mesto Martin spájané.

Autor: Eva Mužilová
Foto: pixabay.com

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

uc sa v muzeu, Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Na nové vedomosti nemusíte čakať, kým sa začne škola. Letné prázdniny a začiatok školského roka môžete …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *