pondelok - 22. apríla, 2024
, Čechomor oslávi tridsiatku! Obdaruje vás novým albumom

Čechomor oslávi tridsiatku! Obdaruje vás novým albumom

Album Nadechnutí má ambície byť vrcholom tvorby Čechomoru, tak ako ich album Proměny (2001), ktorý sa stal významným medzníkom nielen pre samotnú kapelu, ale aj  pre českú a slovenskú hudobnú scénu.

Ľudové piesne doplnené o niekoľko pôvodných piesní dostali výrazný aranžérsky impulz z pera Jana Valtu, ktorý k tradičným rockovým aranžmánom Čechomoru vytvoril aj výrazné dychové aranžmá. Široká škála hudobných štýlov od symfonickej hudby až po pravú českú dychovku ponúka nový a neobvyklý zvuk skupiny Čechomor za doprovodu Kumpanových muzikantov pod vedením virtuózneho trumpetistu Vlada Kumpana. Album Nadechnutí je ukážkou toho, že ľudové piesne môžu mať súčasný a veľmi moderný zvuk.

Skupina Čechomor v tomto roku oslavuje tridsať rokov od svojho vzniku. Svojich priaznivcov a rešpekt kritikov si skupina získala predovšetkým nápaditým aranžmá a osobitou interpretáciou hudby, ktorej základom boli a sú ľudové piesne. Od prelomového roku 2001, keď Čechomor získal tri ceny Anděl (Skupina roku, Album Proměny a Skladba Proměny), ubehlo 17 rokov.

Skupina koncertovala nielen doma a na Slovensku, ale  v celej Európe, precestovala Severnú Ameriku, Austráliu a Ázu. Spolupracovala s niekoľko výraznými hudobnými producentami (Ben Mendelson, Gerry Leonard), vystupovala spoločne s niekoľko symfonickými telesami, japonským hudobníkom Joji Hirotom, s americkou pesničkárkou Suzanne Vega. Hudobníci zoskupenia okolo lídra skupiny Františka Černého a Karla Holasa s hosťujúcou speváčkou Martinou Pártlovou v posledných rokoch výrazne pracovali na novom modernejšom zvuku a tiež na novom repertoári.

Zdroj: Renáta Tomášová, Warner Music/foto: Michaela Hermína

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Hnilica, Juraj Hnilica v silnej výpovedi odkazuje na dôležitosť odpustenia

Juraj Hnilica v silnej výpovedi odkazuje na dôležitosť odpustenia

Večne usmiaty a vždy pozitívne naladený pesničkár Juraj Hnilica. Aj takýto prívlastok si zaslúžil martinský rodák …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *