piatok - 23. februára, 2024
, Žilinský kraj má nový plán rozvoja. Aká je jeho vízia?
Ilustračné foto

Žilinský kraj má nový plán rozvoja. Aká je jeho vízia?

Predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Erika Jurinová predstavila komplexný plán rozvoja kraja s názvom Žilinský kraj 22+. Hlavným cieľom urobiť z kraja najlepšie miesto pre rodiny a dosiahnuť, aby sa doň ľudia sťahovali z iných častí Slovenska.

Plus značí víziu

„Plus v názve znamená, že sa v našom pláne pozeráme aj za rok 2022, kedy by mali byť voľby do orgánov samosprávneho kraja. Väčšina opatrení je zameraná práve na rodiny, ale aj na lepšie poskytovanie služieb. Kraj tvoria ľudia a slúži ľuďom,“ konštatovala Jurinová.

Jedným z prvých krokov je zriadenie nadácie pre pomoc rodinám v núdzi. ŽSK zároveň plánuje vybudovať v každom regióne centrum pre rodinu. „Tie budú slúžiť, ako strediská krízovej intervencie, poskytovať poradenstvo rodinám v krízových situáciách, podporovať a organizovať finančné vzdelávanie rodín, aby dokázali predchádzať dlhovej pasci a následným exekúciám a aby im bola poskytnutá v takýchto prípadoch i pomoc. Súčasťou centra bude aj prvé stredisko na pomoc obetiam trestných činov v Žilinskom kraji,“ spresnila Jurinová.

Ambíciou je vybudovať aj prvý hospic

Podľa županky je cieľom vytvoriť v Žilinskom kraji aj  prvý hospic. „Chceme zriadiť minimálne jeden stacionárny a jeden mobilný hospic pre nevyliečiteľne chorých pacientov. Zvyšovať sa budú aj kapacity v sociálnych zariadeniach. Sústredíme sa na menšie, komunitné zariadenia, ktoré pre klientov poskytujú lepšie služby,“ doplnila županka.

Pre podporu rodiny je nevyhnutné aj kvalitné a dostupné zdravotníctvo. „Prvý kontakt s lekárom je
najpodstatnejší. Uvedomujeme si akútny nedostatok lekárov v odľahlejších regiónoch. Využijeme preto eurofondy na zriadenie zdravotno-sociálnych integrovaných centier v spádových oblastiach jednotlivých regiónoch kraja,“ vysvetlila Jurinová.

Župa bude podporovať sociálne a komunitné podnikanie okrem iného aj založením vlastného sociálneho podniku. „Túto spoločnosť využijeme pri pomoci v sociálnej pomoci, ale aj na drobné práce. Bude to lacnejšie a zároveň zásadne obmedzíme priestor pre korupčné správanie,“ povedala predsedníčka kraja.

Moderné vzdelávanie a flexibilita na trhu práce

V oblasti vzdelávania bude kraj dávať dôraz na moderné vzdelávanie s novými predmetmi a študenti by mali byť čo najviac prispôsobení na trhu práce. Podľa županky vzdelávanie a rozvoj mládeže nie je iba záležitosť škôl a školských zariadení. Mení sa aj filozofia financovania školských zariadení. „Deti a mládež si pri vzdelávaní zaslúžia rovnaký prístup, preto kraj zabezpečí zrovnoprávnenie financovania verejných a neverejných školských a vzdelávacích zariadení. Podstatné sú aj mimoškolské aktivity a vzdelávanie. Preto budeme podporovať dobrovoľnícke aktivity mládeže, samozrejme vrátane športu,“ vysvetlila Jurinová.

Plán Žilinský kraj 22+ obsahuje viacero bodov, nielen z oblasti sociálnych vecí, zdravotníctva či stredného školstva, ale z každej oblasti, ktorá sa týka kompetencií Žilinského samosprávneho kraja.

Zdroj: Lukáš Milan, riaditeľ odboru

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *