pondelok - 22. apríla, 2024
, Celeste Buckingham a Ondrej Kandráč naspievali ľúbostnú pieseň! Ako znie toto unikátne spojenie?

Celeste Buckingham a Ondrej Kandráč naspievali ľúbostnú pieseň! Ako znie toto unikátne spojenie?

Všetci vieme, že láska je jedna z najdôležitejších vecí v našich životoch. Dodáva nám energiu, krídla a pocit, že keď sme ľúbení, zvládneme čokoľvek, čo sa nám prihodí. Vedia to aj najväčšie hviezdy slovenskej hudby, speváčka Celeste Buckingham a muzikant Ondrej Kandráč, ktorí v týchto dňoch vydávajú spoločný duet s názvom Tisíc a jedna noc.

Motív iránskej ľudovej piesne

Vznikol na motívy známej iránskej ľudovej piesne Gole Goldun a pracovali na nej tí najlepší z najlepších. Je to jedna z najstarších básní v iránskej reči, ktorá sa po tisíckach rokov pretavila do pesničky a umeleckej linky. Gole Goldun v preklade znamená Kvet kvetov,“ povedala o pôvodnej skladbe Celeste. O úplne nový aranžmán piesne sa postarala famózna Ľubica Čekovská a autorom textu je básnik a textár Vladimír Puchala. Ten má na konte aj veľké hity ako Hej, Sokoly, Včielka či Dva duby.

Spojenie Celeste a Ondreja je unikátne nielen preto, že sú obaja mimoriadne talentovaní, ale aj kvôli tomu, že sa vo svojom profesionálnom živote venujú úplne iným žánrom. Kým Buckingham hviezdi v popovej hudbe, Kandráč žije prevažne slovenskou etno hudbou. Spoločný duet o láske je preto aj prienikom medzi týmito dvomi žánrami. „Spevák je ten, koho ľudia počúvajú nielen preto, lebo vie spievať, ale má čo povedať ľuďom. Chcem spievať o niečom, čo ľudia pokladajú za dôležité. Čo im je blízke a čo možno sami nevedia tak dobre pomenovať,“ zhodnotil emotívnu skladbu Ondrej.

Chválami a superlatívmi rozhodne nešetrí ani Celeste, pre ktorú je táto pieseň srdcovou záležitosťou. Veľmi sa teším z tejto spolupráce, o to viac, že symbolizuje spojenie dvoch kultúr, s ktorými som celý život spojená, a ktoré ma formovali. Nápad prearanžovať a prespievať do slovenčiny pôvodne iránsku pesničku ma preto nesmierne potešil,“ povedala Celeste nadšene.

Mix špičkových hudobníkov

Za vznikom tejto skladby stojí producent Roland Kubina, pre ktorého je stará iránska pieseň doslova hudobným klenotom.  Bicie mal pod palcom Martin Valihora, na kontrabase si zahral Štefan Pišta Bartuš, gitaru ovládol Palo Bereza, sláky malo na starosti Slovenské kvarteto, o vokály sa postarala Karin Sarkisijan, o saxofón Lenka Molčanyiová a za klavír si sadla Ľubica Čekovská.

, Celeste Buckingham a Ondrej Kandráč naspievali ľúbostnú pieseň! Ako znie toto unikátne spojenie?

Tá sa postarala aj o nový a jedinečný aranžmán skladby. Že to bola pre ňu veľká výzva, svedčí aj fakt, že originál piesne je v porovnaní so slovenskou muzikou poriadne netradičný.Zadanie od Rola Kubinu bolo pomerne jasné. Povedal mi, že je tu pesnička Gole Goldun, ktorá je stará perzská skladba. Zaujímavosťou na tejto piesni je, že v nej atypická hudobná perióda. Čo v preklade znamená, že kým náš formový systém je osemtaktový, táto je sedemtaktová. Vzniká tým taká zvláštnosť v melódii aj v samotnej harmónii. Pesnička je veľmi krásna a veľmi stará,“ zhodnotila Čekovská.

Láska je najľahšia a najťažšia téma zároveň

Romantická balada Tisíc a jedna noc by nemohla vzniknúť bez krásneho textu, o ktorý sa postaral básnik a textár Vladimír Puchala. Napísať však pesničku o láske rozhodne nebolo také jednoduché, akoby a na prvý pohľad mohlo zdať. „Pieseň o láske sa píše najťažšie. Je to tak vyfackaná téma, že musíte nájsť správne slová, aby to nebolo klišé. V piesni Tisíc a jedna noc sa slovo láska spomína len štyrikrát. Láska sa nedá definovať matematickým vzorcom, ale ak vznikne dobrá pieseň o láske, tak si poviete, že táto pieseň definuje lásku,“ myslí si Puchala., Celeste Buckingham a Ondrej Kandráč naspievali ľúbostnú pieseň! Ako znie toto unikátne spojenie?

Hoci má na konte aj veľké hity ako Hej, Sokoly, Včielka či Dva duby, urobiť hit je podľa neho dosť ťažké. Text musí nájsť také spojenie s hudbou a interpretmi, aby veľké pravdy vyznievali prirodzene a nevyhnutne, nie pateticky,“ povedal s úsmevom. Ako jedným dychom dodal, názov Tisíc a jedna noc bola prvou a zároveň jednoznačnou voľbou.Keď som prvýkrát počul túto skladbu, vedel som, že musí byť o láske. A vedel som, že musí byť o prastarom príbehu Tisíc a jednej noci. Lebo Tisíc a jedna noc je príbeh zrady, ktorá ničí a oddanej lásky, ktorá povznáša a dáva nádej prekonať aj smrť. Tak som napísal pieseň lásky,“ uzavrel.

Zdroj: Lumír Mati, Slavica

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Hnilica, Juraj Hnilica v silnej výpovedi odkazuje na dôležitosť odpustenia

Juraj Hnilica v silnej výpovedi odkazuje na dôležitosť odpustenia

Večne usmiaty a vždy pozitívne naladený pesničkár Juraj Hnilica. Aj takýto prívlastok si zaslúžil martinský rodák …