štvrtok - 29. februára, 2024
, Centrum rodiny ŽSK zosieťuje organizácie na pomoc obetiam trestných činov
Ilustračné foto/pixabay.com

Centrum rodiny ŽSK zosieťuje organizácie na pomoc obetiam trestných činov

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) bude prostredníctvom vznikajúceho Centra pre rodinu sieťovať organizácie, ktoré poskytujú reálnu pomoc obetiam trestných činov. Informovala o tom v Žiline predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

V októbri uplynul rok od prijatia zákona o obetiach trestných činov. „Ako podpredsedníčka Národnej rady (NR) SR som si zobrala na starsoť aj oblasť pomoci obetiam násilia. S expertkou pre obete trestných činov Jankou Šípošovou sme sa snažili primať ministerstvo spravodlivosti, aby vypracovalo legislatívu ochrany obetí trestných činov. Zákon bol prijatý a začalo sa podľa neho pracovať. Je to dobrý základ, aby sa zlepšilo poskytovanie služieb práve týmto zraniteľným skupinám,“ povedala Jurinová.

Poslankyňa zastupiteľstva ŽSK a NR SR Anna Verešová poukázala na výnimočnosť žilinského regiónu, v ktorom už 20 rokov poskytujú pomoc obetiam násilia štyri organizácie. Občianske združenie Náruč – Pomoc deťom v kríze, nezisková organizácia Áno pre život, občianske združenie Návrat a občianske združenie Pomoc obetiam násilia. „Ak chce ŽSK, aby obete dostávali rýchle, nebyrokratické, kvalitné služby v čase, keď sú ohrozené na živote a zdraví, treba využiť všetky existujúce služby. A prípadne vytvoriť tie, ktoré v regiónoch dostatočne dostupné nie sú,“ podotkla Verešová.

Áno pre život prevádzkuje podľa Zuzany Dobešovej už 20 rokov zariadenie núdzového bývania a útulok, v ktorom poskytuje ubytovanie a odborné poradenstvo pre matky s deťmi. Pre verejnosť otvorili poradenské centrá, kde poskytujú bezplatné právne, sociálne a psychologické poradenstvo. Prevádzkujú aj bezplatnú linku pomoci, na ktorú je možné dovolať sa 24 hodín denne. Je určená pre všetkých ľudí, ktorí sú v krízovej alebo záťažovej situácii a potrebujú rýchlo pomôcť. Tlačovej konferencii predchádzala Bubnovačka na Námestí Andreja Hlinku v Žiline, ktorú organizovali Centrum Návrat Žilina, Náruč – Pomoc deťom v kríze a Krajské kultúrne stredisko v Žiline. „Niektoré deti v sociálnom systéme málo počuť. Bubnovačka má pomôcť, aby sme boli všetci citlivejší, keď deti vydávajú signály, že v rodine alebo v škole im nie je dobre. Alebo sa im tam deje nejaká krivda. Aby to ľudia okolo nich zachytili,“ uviedla koordinátorka Centra Návrat, Denisa Ničíková.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MHA Martin, Na zápas Martina s Detvou prišlo 855 divákov! Hráči sa im odmenili víťazstvom nad lídrom tabuľky

Na zápas Martina s Detvou prišlo 855 divákov! Hráči sa im odmenili víťazstvom nad lídrom tabuľky

2. hokejová liga, 4. kolo nadstavbovej časti, 03. 02. 2024 MHA Martin vs HK Detva …