Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí sa vplyvom neustáleho sneženia, sprevádzaného silným vetrom, vytvorilo zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.
Podľa Filipa Kyzeka zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby tvorí nový sneh nestabilné snehové útvary – snehové dosky, vankúše a preveje. „Uvoľnenie lavíny je možné na strmých svahoch so sklonom nad 30 stupňov už pri malom dodatočnom zaťažení. Tiež je možný zosuv stredne veľkých spontánnych lavín. Pohyb vo vysokohorskom prostrední neodporúčame ľudom bez znalosti lavínovej problematiky a lavínovej výbavy,“ zdôraznil Kyzek.
V piatok ráno bolo na horách zamračené, na hrebeňoch hmlisté počasie, miestami so slabým snežením. Teplota vzduchu sa vo vysokých polohách pohybovala v rozpätí od mínus 15 do mínus 8 stupňov Celzia, v stredných polohách od mínus 7 do mínus 4 stupne Celzia. Fúkal silný, na hrebeňoch prudký severozápadný vietor rýchlosťou 6 až 12 metrov za sekundu (m/s), v nárazoch 15 až 25 m/s.
Za posledných 24 hodín pripadlo ďalších 5 až 15 cm nového snehu, vo Veľkej Fatre a v Nízkych Tatrách 10 až 25 cm. Celkovo za tri dni napadlo 20 – 45 cm snehu. „Nový sneh sa nachádza na tvrdom až zľadovatenom starom snehu a je veľmi nepravidelne rozmiestnený. Na záveterných svahoch, v žľaboch a muldách dosahuje výšku 30 až 60 cm, kde tvorí snehové dosky a vankúše a je veľmi slabo previazaný so starým snehom. Naopak, na exponovaných miestach je nový sneh úplne odfúkaný,“ dodal Kyzek.
Zdroj: TASR
Ked pocuvam v radiu stale informacie od horskej zachrannej sluzbe ohladom urazov a lavin myslim, ze ludia by si mali davat velky pozor. Lebo nestiastie sa moze prihodit aj skusenemu cloveku!