pondelok - 22. júla, 2024
, Chystáte sa na výlet v Malej Fatre? Tieto turistické chodníky čaká sezónna uzávera
Foto: Wikipédia/Veľký Rozsutec

Chystáte sa na výlet v Malej Fatre? Tieto turistické chodníky čaká sezónna uzávera

Správa Národného parku (NP) Malá Fatra upozorňuje návštevníkov na sezónnu uzáveru troch turistických chodníkov. Podľa pracovníčky pre environmentálnu výchovu Správy NP Malá Fatra so sídlom vo Varíne Gabriely Kalašovej je dôvodom jarnej uzávery v prvom rade ochrana živočíchov, ktoré majú v Malej Fatre svoj domov.

Doplnila, že od 1. marca do 15. júna je v zmysle návštevného poriadku uzavretý chodník na Veľký Rozsutec v úsekoch sedlo Medzirozsutce – Veľký Rozsutec – sedlo Medziholie (červená turistická značka), časť modrého turistického chodníka Malé nocľahy – Obšívanka a chodník na Malý Kriváň v úseku Vendovka – Malý Kriváň (modrá turistická značka).

„Jar je najcitlivejšie obdobie v roku pre výchovu a vyvádzanie mláďat rôznych druhov vtákov i cicavcov. Pre tieto druhy je dôležité, aby aspoň pár mesiacov v roku mali zabezpečený pokoj od ľudskej prítomnosti. V neposlednom rade slúži uzávera aj na ochranu pôdneho krytu, ktorý je bezprostredne po zimnom období náchylnejší na eróziu,“ vysvetlila Kalašová.

V NP Malá Fatra majú turisti celoročne k dispozícii vyše 150 kilometrov značených turistických chodníkov rôznej náročnosti. „Veríme, že toto obmedzenie, prínosné pre prírodu Malej Fatry, budú akceptovať a rešpektovať,“ zdôraznila Kalašová.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *