Je jedným z našich najdôležitejších zmyslov a ani si nevieme predstaviť, ako by sme fungovali bez neho. Reč je o zraku, ktorým vnímame zhruba 80 percent informácií o svete okolo nás. Jeho poškodenie či dokonca strata tak predstavuje pre človeka výrazné obmedzenie.
Kazí čítanie pri zlom svetle, v tme alebo šere, zrak?
Už malé deti sú poúčané, čo robiť, respektíve nerobiť, aby si oči nekazili. No skutočne ničí oči napríklad žmúrenie alebo čítanie pri zlom svetle? Je pozeranie televízora po ležiačky škodlivé? O tom, či sa tieto a ďalšie odporúčania zakladajú skutočne na pravde, alebo ide len o zaužívané mýty, sme sa rozprávali s MUDr. Jurajom Haličkom, PhD., lekárom z očnej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin.
Bežne pacientom nezakazujeme čítať v tme. Oči máme na to, aby sme pozerali a keď potrebujeme v noci šoférovať, alebo niečo prečítať tak nám oči fungujú dobre. Maximálne môžete mať oči unavené, čo býva najčastejšie spôsobené únavou očných svalov. Otázka je, ako to je s dlhodobým “ponocovaním” – či už čítate pod perinou ako dieťa, alebo do noci čítate/učíte sa (doktori, právnici), pretože v tejto skupine je najviac ľudí s okuliarmi. Ale to je komplikovanejšie, lebo nie len čítanie v noci, ale aj množstvo práce/čítania na blízko a času stráveného vonku sú zodpovedné za rozvoj krátkozrakosti.
Je pre oči škodlivé čítanie knihy na slnku?
V skratke áno. Ak sa bavíme o krátkodobom čítaní, nevadí to. Pretože sa nám zúži zrenička, a zníži sa množstvo UV svetla dopadajúce na sietnicu. Maximálne budete mať oči opäť unavené – pretože sval sťahujúci zrenicu bude neustále napätý. Dlhodobé čítanie na pláži počas týždennej dovolenky bez UV ochranných okuliarov už môže zanechať následky. Ľudské oči sú veľmi citlivé na UV svetlo, následky sa neprejavia ihneď, ale s odstupom času. Najčastejšími problémami, ktoré sú spájané s dlhodobým vystavením UV svetlu, sú pterygium, tzv. krídelko očnej spojovky cez rohovku, sivý zákal, vekom podmienená degenerácia sietnice alebo melanóm cievnatky.
Môže pozeranie TV,PC poležiačky kaziť zrak?
Neviem o tom, že by to mohlo negatívne ovplyvniť zrak. Pri pozeraní filmov na tablete treba dodržiavať zásadu 20-20-20, takisto ako pri pozeraní do monitora PC, čiže každých 20 minút si dať pauzu, pozrieť sa na 20 sekúnd na vzdialenosť 20 stôp (čo je aspoň 6m).
Dnes sú naše oči oveľa viac vystavené rôznemu žiareniu (z TV, PC, mobilov, tabletov….), ako pred cca 20 rokmi. Aký to má dopad na náš zrak?
V dnešnej dobe už je iný princíp tvorenia obrazu ako bol v klasických TV alebo monitoroch pred povedzme 20 rokmi. Obraz sa tvorí emitovaním svetla z LED diód, nie náletom elektrónov na tienidlo. Kedysi sa odporúčala frekvencia obnovy obrazu na monitoroch aspoň 75 Hz – aj keď ľudské oko vníma už obraz s 25 Hz ako kontinuálny. Dnes majú obrazovky s LED diódami frekvencie mnohonásobne vyššie. Teda samotné svetlo neškodí. Otázka je, ako na oči vplýva rôzne elektromagnetické vlnenie – WiFi, bluetooth, telefónny signál 3G, 4G, 5G? Problémom opäť ostáva práca na blízko, keď človek pri práci s tablom či mobilom pozerá do obrazovky z veľmi malej vzdialenosti. Čo to môže spôsobiť už vidíme napríklad v Ázii, kde takmer 100% populácie mladých ľudí nosí okuliare do diaľky. S tým sú spojené medicínske problémy, ktoré budú musieť riešiť o 10-20 rokov. U nás sme zatiaľ taký vysoký počet krátkozrakých pacientov nezaznamenali.
Je žmúrenie škodlivé, napr. keď človek horšie vidí a žmúrením sa snaží zaostriť zrak na nejaký predmet?
Nie. Môže však spôsobovať vrásky, čo ale nie je až taký problém :). Samozrejme trápiť sa žmúrením nemá zmysel. Treba prísť na očné vyšetrenie. Takisto „mestská legenda“, keď si už raz dám okuliare – zlenivejú mi oči, neplatí (preto niektorí ľudia si radšej oči namáhajú žmúrením). Jednoducho pri nosení okuliarov si človek zvykne na kvalitnejší obraz a potom mu už vadí ten rozmazaný.
Zdroj: Zuzana Marčková, Univerzitná nemocnica Martin