sobota - 20. júla, 2024
, Čo oživilo priestory Úradu ŽSK? Stredoškoláci predviedli svoju šikovnosť
Foto: Fcb/ŽSK

Čo oživilo priestory Úradu ŽSK? Stredoškoláci predviedli svoju šikovnosť

Predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová na pôde Úradu ŽSK otvorila už 6. ročník Výstavy výrobkov stredných odborných škôl v kraji. Svoje výrobky a práce s kováčskou, remeselníckou, rezbárskou či dekoratívnou tematikou tu vystavuje 20 stredných škôl.

Cieľom výstavy je podporiť a propagovať odborné vzdelávanie u žiakov základných škôl, u rodičov, výchovných poradcov, partnerov a širokej verejnosti. „Táto výstava zahŕňa výrobky takmer 8-tisíc žiakov, ktoré na týchto školách študujú. Je to veľmi dobrý signál, že o naše odborné stredné školy je veľký záujem. Výstava je iba jednou z aktivít akou chce župa spropagovať odborné školstvo v kraji,“ uviedla Žilinská županka Erika Jurinová.

„Na výstave prezentujeme výrobky žiakov odboru umeleckoremeselníckeho spracovania kovov. Tento odbor je veľmi špecifický, a preto ho v jednom ročníku študuje približne 6 žiakov. Navyše, je to jediný odbor svojho druhu na celom kraji,“ priblížil výnimočnosť prezentovaných výrobkov riaditeľ Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste Ondrej Holienčík.

Výrobky svojich žiakov prišla ukázať aj Hotelová akadémia zo Žiliny. „Máme tu slávnostnú tabuľu, výrobky vyrezávaného ovocia a zeleniny (carving) či cukrárenské zručnosti,“ uviedla riaditeľka školy Helena Milčevová. „Okrem toho sme sa prišli pochváliť aj slušnou zbierkou ocenení, ktoré od septembra naši úspešní žiaci získali. Pýšime sa napríklad najlepšou baristkou, barmanom a najlepším kuchárom juniorom na Slovensku,“ dodala.

„Žilinská župa je jedným z lídrov v rámci duálneho vzdelávania na Slovensku a všetkými aktivitami sa snažíme ostať na čele a vychovávať žiakov pre potreby trhu práce,“ zhrnula Erika Jurinová.

Súčasťou výstavy je aj Katalóg výrobkov a služieb stredných odborných škôl ŽSK, ktorý sa každoročne aktualizuje a je určený pre širokú verejnosť. Z katalógu môžu stredné školy propagovať svoje výrobky a služby. Výstavu je možné vidieť do 9. marca 2018.

Zdroj: Lukáš Milan, riaditeľ odboru

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *