štvrtok - 18. apríla, 2024
, Cykloprojekt Oravy a Poľska finišuje, pribudli ďalšie nové úseky trás

Cykloprojekt Oravy a Poľska finišuje, pribudli ďalšie nové úseky trás

Slovensko-poľský partnerský projekt s názvom Na bicykli za kultúrnym a prírodným dedičstvom pohraničného regiónu v tomto období finišuje. Jeho cieľom je rozšíriť existujúcu cyklotrasu Trstená – Nowy Targ o ďalšie úseky.

Realizácia zahŕňala okrem vyznačenia a vybudovania nových úsekov cyklotrás v celkovej dĺžke 21,5 kilometra na území Poľskej a Slovenskej republiky napríklad aj zhotovenie cyklomáp či infotabúľ alebo organizovanie spoločných cezhraničných podujatí. „Investícia do projektu predstavuje sumu niečo viac ako 2 milióny eur,“ ozrejmila hlavná koordinátorka projektu Beáta Valeková.

Na slovenskej strane vďaka partnerstvu vzniká v týchto dňoch nový úsek cyklotrasy v dĺžke približne 1,5 kilometra v Dolnom Kubíne. Okrem toho projekt zabezpečil aj modernizáciu 14,3 kilometra cyklotrasy v úseku Trstená – Suchá Hora. Väčšia časť nových cyklotrás je však na poľskej strane. Cezhraničná spolupráca nadväzovala na projekt Historicko-kultúrnej prírodnej cesty okolo Tatier. „V rámci tohto projektu bol už v minulosti vybudovaný úsek z Trstenej až do Nowého Targu v Poľsku. My sme vytvorili nové úseky cyklotrás, ktoré budú nadväzovať na túto cestu. Pokiaľ finančné prostriedky v rámci tohto programu nebudú vyčerpané a budú k dispozícii výzvy, určite budeme v budúcnosti uvažovať o ďalšom rozšírení cyklotrasy,“ uviedla Valeková.

Do projektu sa zapojilo mesto Dolný Kubín ako garant projektu spoločne s ďalšími deviatimi partnermi. Sú nimi mestá Zakopané a Trstená, obce Koscielisko, Poronin, Czarny Dunajec, Suchá Hora, Hladovka, Liesek a Rímskokatolícka farnosť Trstená. Projekt je spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a zo štátneho rozpočtu SR v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V–A Poľsko–Slovensko 2014–2020.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …