sobota - 15. júna, 2024
, Dolnokubínski mestskí poslanci aj tento rok podporia športové a kultúrne organizácie v meste
Foto: dolnykubin.sk

Dolnokubínski mestskí poslanci aj tento rok podporia športové a kultúrne organizácie v meste

Dolnokubínski mestskí poslanci aj tento rok podporia športové a kultúrne organizácie v meste. Rozhodli o tom na svojom štvrtkovom rokovaní. Sumu takmer 100.000 eur prerozdelili na 30 projektov a činnosť 33 organizácií. Pre koronakrízu však boli nútení znížiť celkový objem dotácie o približne tretinu oproti pôvodne schválenej podpore z februára tohto roka.

„Aj napriek ťažšej ekonomickej situácii sme hľadali spôsob ako formou dotácií pomôcť organizáciám, ktoré v Dolnom Kubíne prispievajú k rozvoju športu, kultúry alebo spoločenského života. Snažili sme sa preto uvoľň v maximálnej možnej miere dotačné finančné prostriedky určené na činnosť jednotlivých organizácií. Škrty v dotačnej schéme boli prevažne v oblasti podpory projektov zameraných na organizovanie kultúrnych a spoločenských podujatí, ktoré sa nemohli v tom čase organizovať práve pre prebiehajúce pandemické opatrenia,“ ozrejmil Ján Prílepok, primátor mesta.

Mnohí žiadatelia o dotáciu, ktorým bola vo februári tohto roka odsúhlasená, oznámili mestu, že schválené finančné prostriedky nebudú požadovať, keďže plánovaný projekt chceli realizovať počas vyhlásenej mimoriadnej situácie alebo sa ho rozhodli zrušiť kvôli náročným hygienickým opatreniam.

Z rozpočtu mesta bolo na činnosť organizáciám sídliacich v Dolnom Kubíne rozdelených viac ako 77-tisíc eur, čo je oproti februárovému schváleniu pokles o 28-tisíc eur. Najväčšiu dotáciu 18 750 eur si odnesie Mestský futbalový klub Dolný Kubín. Za ním nasleduje Mestský hokejový klub Dolný Kubín, ktorému poslanci schválili 12 750 eur. Trojicu uzatvára Garáž klub, ktorý dostal 4 500 eur. „Na činnosť športových klubov sme znížili dotáciu o 25%, v oblasti kultúry v priemere o 40 %, tu sa však žiadatelia posudzovali individuálne, lebo niektorí žiadatelia už normálne fungujú, iní ešte len plánujú začať svoju činnosť,“ vysvetlil Michal Švento, vedúci odboru školstva, kultúry, mládeže a športu na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne.

Komisia školstva, mládeže a športu a Komisia kultúry, regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a služieb navrhla schváliť dotácie 24 projektom v oblastiach športu, kultúry a voľného času detí a mládeže v celkovej výške 15 642 eur, čo je oproti februárovému schváleniu pokles o 13 200 eur. Najvyššiu sumu v hodnote 1 200 eur dostali dva projekty. Prvá bola poskytnutá HK James Dolný Kubín na realizáciu IV. etapy rekonštrukcie umeleckej lezeckej steny, druhú dostane RBRN o.z. na tradičný a veľmi úspešný projekt King of the North. Na 17. kubínsku hudobnú jeseň bolo schválených 1 100 eur organizátorovi Art air center. Najúspešnejšie projekty uzatvára OZ Filmový klub 23, Dolný Kubín, ktorý získal 1 050 eur na 15. ročník medzinárodnej prehliadky horských a adrenalínových filmov VIDMO. Združenie mladých Laura získalo od mesta 1 000 eur na Putovný tábor 2020, po 950 eur získali podujatia Návrat do histórie v Srňacom a 6. kubínsky organový festival. „V tomto roku zohrala mimoriadna situácia pri organizovaní podujatí veľkú úlohu. Neuskutočnia sa napríklad tradičné podujatia ako Folklórny deň Dolného Kubína či populárne festivaly Talenty pre Európu, Od Kenez po Kňažiu, či  Mierový pochod po stopách Spitzovcov. Jubilejný 20. ročník festivalu Florinova jar sa plánuje presunúť na jeseň,“ ozrejmil Švento.

V oblasti sociálnych vecí a zdravotníctva navrhla komisia sociálnych vecí a zdravotníctva podporiť šesť projektov za viac ako 3 000 eur. Najviac peňazí dostane Základná organizácia Slovenského zväzu telesne postihnutých na podujatie Aktivita a pohyb, kde mestskí poslanci schválili 700 eur. Projekt Život nekončí prekážkou od OZ Aktiv Relax získal 600 eur. Rovnaká suma bola pridelená aj Občianskemu združeniu Slimáčik – Monte na program Pohybom k  projekt Efektívne trávenie voľného času detí. Za mini nasledovali Žubrienky z akciou Mamiklub, kde pôjde 450 eur a 300 eur bude smerovať pre Miestnu organizáciu Jednoty dôchodcov na Poznávací zájazd do mesta Banská Bystrica. „Komisia pri hľadala na termín realizácie projektov, na cieľové skupiny pre ktoré sa má projekt realizovať ako aj riziko možného ohrozenia zdravia cieľovej skupiny pri pravdepodobnej realizácií projektu,“ zdôraznila Eva Palugová, vedúca odboru sociálnych veci a rodiny na Mestskom úrade Dolný Kubín.

Mestskí poslanci tiež schválili podporu mladej talentovanej tenistke Romane Tarajovej poskytnutím mimoriadnej dotácie v sume 375 eur pre ARDES s.r.o na realizáciu projektov a aktivít talentovanej mládeže.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Ivan Bella, Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Objaviteľ siedmych nových dinosaurov Martin Kundrát a prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella budú 25. mája …