utorok - 27. februára, 2024
, Dolnokubínski poslanci zapojili do tohtoročného rozpočtu takmer dva milióny eur z rezervného fondu
Foto: FB/Mesto Dolný Kubín/Kamil Škvarka

Dolnokubínski poslanci zapojili do tohtoročného rozpočtu takmer dva milióny eur z rezervného fondu

Na poslednom online rokovaní mestského zastupiteľstva v Dolnom Kubíne schválili mestskí poslanci návrh zmeny rozpočtu mesta. Ten ráta so zapojením takmer dvoch miliónov eur z rezervného fondu, čo je celý prebytok hospodárenia mesta z minulého roka. Finančné prostriedky budú smerovať do všetkých mestských častí Dolného Kubína. O ich presnom rozdelení rokovali poslanci na viacerých stretnutiach počas troch mesiacov.

„Sedemdesiattisíc eur máme vyčlenených na ďalšie nákupy pozemkov pre mesto Dolný Kubín. Ďalšie prostriedky  idú do našich základných, materských a základných umeleckých škôl v celkovom objeme 100-tisíc eur, tie budú rozdelené podľa odporúčania komisie školstva, mládeže a športu. Veľkou investíciou, ktorá sa dotýka školstva je aj rekonštrukcia vstupu a vjazdu k Základnej škole Petra Škrabáka na Brezovci, kde sme vyčlenili sumu 350-tisíc eur. Je to posledná základná škola, kde ako mesto nemáme vyriešenú bezpečnosť detí.  Benefitom tejto investície je aj vznik nových viac ako 30 parkovacích miest, ktoré sú v tejto lokalite veľmi potrebné. Cez deň budú slúžiť škole na parkovanie zamestnancov, rodičov a vozidiel zásobovania a vo večerných hodinách budú využívané obyvateľmi,“ povedal Ján Prílepok, primátor Dolného Kubína.

V roku 2021 chce samospráva investovať takmer jeden milión eur do opravy ciest a chodníkov. Jedná sa o rekordnú sumu, ktorá sa dotkne viacerých miestnych komunikácií. Niektoré z nich na svoju opravu čakajú viac ako 40 rokov. „Investície do asfaltovania v takomto obrovskom rozsahu nechceme robiť vo volebnom roku, keď to budú robiť úplne všetci. Dokonca na budúci rok nás čakajú voľby nielen v mestách a obciach, ale aj samosprávnych krajoch. Dá sa preto predpokladať, že aj cena, kvalita ale aj dostupnosť týchto služieb možno budú horšie ako sú v súčasnosti. Chceme sa preto na takéto práce sústrediť práve v tomto roku. Najvýznamnejších komplexných opráv sa dočkajú ulice ako je Pelhřimovská, kde je vyčlenená suma 200-tisíc eur , Dukelských hrdinov (174 -tisíc eur), MDD (154 -tisíc eur) a Obrancov mieru (63-tisíc eur). Taktiež tu bude aj veľká rekonštrukcia cesty na Beňovej Lehote smerom na Kubínsku hoľu v sume takmer 100-tisíc eur či rekonštrukcia cesty v časti Záskalie v sume 72-tisíc eur. Na sídlisku Banisku to bude časť cesty za 90-tisíc eur. Veľkou investíciou priamo v Starom meste je aj vybudovanie úplne nového, desaťročia chýbajúceho chodníka od nákupnej zóny smerom na Štrbičný járok. Zároveň sme vyčlenili finančné prostriedky na projektovú dokumentáciu na úplne nový, taktiež dlho chýbajúci, chodník v časti Mokraď, ktorý by mal viesť k tamojšej hasičskej zbrojnici,“ vysvetlil zámery primátor Dolného Kubína.

Rekonštruovať sa bude napríklad aj klientske centrum mestského úradu či strecha bývalej materskej školy Odbojárov. Mesto chce tiež pokračovať v opravách a rozširovaní detských ihrísk a športovísk i svetelnej infraštruktúry. „Chceme vybudovať roky chýbajúce verejné osvetlenie na ceste k cintorínu a ku kostolu v Kňažej. Okrem toho by sme chceli vyriešiť zavlažovanie našej futbalovej plochy na Letnom štadióne. Opravovať budeme aj chodníky po celom meste a sústrediť sa chceme aj na prípravu projektov. Vyčlenili sme preto viac ako 37-tisíc eur na projektové dokumentácie a na prípravu projektov, aby sme boli pripravení čerpať prostriedky či už z aktuálneho fondu obnovy alebo z iných eurofondov, dotácií a grantov,“ konštatoval primátor.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …