utorok - 21. mája, 2024
, Dolný Kubín bude spomínať na 74. výročie SNP, účasť sľúbil aj minister Gajdoš

Dolný Kubín bude spomínať na 74. výročie SNP, účasť sľúbil aj minister Gajdoš

Pri príležitosti 74. výročia Slovenského národného povstania organizuje Mesto Dolný Kubín v nedeľu 19. augusta 2018 pietne spomienkové podujatie.

Samotný program sa začne o 10.00 hod. položením kytice kvetov a vencov k pamätným tabuliam na budovách Oravskej galérie, kde sídlil Mestský národný výbor, ktorý riadil SNP a pri Gymnáziu P. O. Hviezdoslava, kde sa nachádza pamätná tabuľa hrdinky SNP Alžbety Csillaghyovej, ktorá obetovala svoj mladý život v boji proti fašizmu. Ďalej sa delegácia zastaví v mestskej časti Srňacie, kde položí kyticu kvetov k vynovenému pamätníčku partizánskeho oddielu Signál, ktorý tu kedysi sídlil. Tento oddiel bol jedným z aktívnych účastníkov SNP a pôsobil tu počas 2. svetovej vojny.

O 10:20 sa pri OD Tesco začne prehliadka časti vojenských historických a armádnych vozidiel na parkovisku a následne o 11.00 hod. sa všetci presunú k pamätníku Slovenského národného povstania v objekte bývalých kasární, kde budú okrem položenia vencov a kvetov aj príhovory zástupcov mesta, spoločenských organizácií a čestných hostí. Spomienkové podujatie bude pokračovať o 12.00 hod. v areáli Gäceľského parku pri Oravskej Porube, kde sa uskutoční autentická rekonštrukcia bojov z obdobia SNP na Orave. Návštevníci podujatia si budú môcť pozrieť ukážky techniky a výzbroje Ozbrojených síl Slovenskej republiky, či vystúpenie čestnej stráže prezidenta SR a tiež dynamickú ukážku Ozbrojených síl (OS) SR s bojovým vozidlom pechoty.

Na podujatí sa zúčastni primátor mesta Dolný Kubín Roman Matejov, zástupcovia Ozbrojených síl SR, vojenskej polície, Slovenského zväzu profašistických bojovníkov, Zväzu vojakov Slovenskej republiky a rôznych organizácií. Svoju účasť na pietne spomienkové podujatie potvrdil aj minister obrany SR Peter Gajdoš.

Zdroj: mesto Dolný Kubín

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …