pondelok - 22. júla, 2024
, Dolný Kubín: Drevený altánok v Parku M. Kukučína ožil letnou čitárňou

Dolný Kubín: Drevený altánok v Parku M. Kukučína ožil letnou čitárňou

Drevený altánok v Parku Martina Kukučína v Dolnom Kubíne sa stal nedávno sídlom novej letnej čitárne. Občania tu môžu stráviť voľné dni čítaním či listovaním v knihách aj časopisoch, niektorú z publikácií si zdarma zapožičať alebo darovať do poličky vlastnú knihu s venovaním.

Inšpiráciou sa stali známe knižné búdky

S myšlienkou prišli miestni poslanci a členovia občianskej iniciatívy Tvoj Kubín, ktorých inšpirovali čoraz populárnejšie výpožičné knižné búdky.

„Knižné búdky, ktoré v meste pribudli, sú väčšinou len s malou kapacitou. Chýbalo nám pri nich miesto na sedenie. Preto nám napadlo, že by bolo fajn nájsť miesto, kde si ľudia budú môcť pri čítaní v pokoji posedieť. Ideálne sa nám na to javil tento altánok, ktorý v lete nie je veľmi využívaný, ale nachádza sa na dobrej trase,“ uviedol Ján Prílepok z občianskej iniciatívy Tvoj Kubín.

Altánok je situovaný v blízkosti hlavného pešieho koridoru pre Dolnokubínčanov, ale aj návštevníkov. Voľný čas tu trávia najmä rodiny s deťmi, ktoré navštevujú susediacu páviu voliéru. Čitáreň je vybavená troma prútenými kreslami a knižnicou. Tá je v týchto dňoch už plná kníh.

„Keď sme zvažovali, ako budeme čitáreň zapĺňať, rozhodli sme sa osloviť naše základné školy. Riaditeľky požiadali žiakov, aby priniesli jednu knihu zo svojho domova. Naším cieľom totiž nebolo, aby sa ľudia hromadne zbavili niekoľkých desiatok kníh, ale zapojiť do tvorby čitárne čo najviac rodín. Nech aj deti majú pocit, že to je ich letná čitáreň. Okrem toho sme ich požiadali aj o napísanie venovania, aby si darovanú knižku potom vedeli nájsť priamo v čitárni alebo aby ďalší návštevníci pri čítaní vedeli, od koho knižka je,“ vysvetlil Prílepok.

Pribudlo množstvo časopisov aj fotografií čítajúcich detí

Čitáreň skúšobne otvorili koncom júna len na prvé dva týždne, pretože sa obávali, či sa nestane terčom vandalizmu. Podľa Prílepka sa zatiaľ nič neudialo, takže teraz je priestor prístupný neustále. Lokalitu navštívili aj miestne základné školy, ktoré tu v rámci leta pripravili pre deti rôzne aktivity. Pribudlo aj veľa časopisov, chodí veľa fotografií detí, ako si tu čítajú. Pri aktivitách v meste sa občianska iniciatíva snaží zapájať čo najviac detí. „Pretože práve tým, že ich to stojí nejakú obetu, v tomto prípade knižku, tak majú pocit, že je to aj ich dielo. Potom sa, dúfame, budú inak stavať aj ďalším k veciam, ktoré ich v našom meste obklopujú,“ uzavrel.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …