pondelok - 22. apríla, 2024
, Dolný Kubín oceňoval osobnosti aj jednu inštitúciu

Dolný Kubín oceňoval osobnosti aj jednu inštitúciu

Z rúk primátora mesta Dolný Kubín Romana Matejova si v stredu 21. novembra prevzali Cenu primátora mesta traja Dolnokubínčania a jedna inštitúcia, ktorá už viac ako 35 rokov sídli na území mesta. Ocenené boli výnimočné osobnosti, ktoré sa svojou prácou a životom výrazným spôsobom podieľali a participovali na hospodárskom, kultúrnom a športovom rozvoji mesta.

Ich výsledky prispeli k propagácii mesta doma aj v zahraničí

Na slávnostné odovzdávanie prijal pozvanie aj novozvolený primátor Ján Prílepok. „Mesto každý rok oceňuje organizácie a ľudí, ktorí si to zaslúžia. Samozrejme, že aj tento rok sme ťažko vyberali tieto osobnosti, pretože je veľa tých, ktorí by si to zaslúžili. Nakoniec sa nám podarilo vybrať ľudí z každej oblasti, či za oblasť školstva, kultúry, športu alebo verejnej správy. Verím, že ocenenia sú v správnych rukách,“ konštatoval dosluhujúci primátor mesta Dolný Kubín Roman Matejov.

Cenu primátora mesta Dolný Kubín si prevzala bývalá vedúca školskej jedálne v ZŠ Petra Škrabáka a vedúca detského folklórneho súboru Kolovrátok Anna Bakošová, ktorá od roku 2010 organizuje Kubínske akordy a spolupracovala pri realizácii projektu Zdravá škola a Zelená škola“ alebo pri organizačnom zabezpečení kultúrnych podujatí v meste Dolný Kubín. Tiež je vedúcou Speváckej folklórnej skupiny Orava. „Bolo to pre mňa prekvapenie, ale ako som už povedala, prijala som to s úctou a vďakou za moju prácu, ktorú robím pre mesto. Toto ocenenie si nezaslúžim len ja, ale naozaj celý môj kolektív či už v meste alebo v škole. Myslím si, že patrí každému. Naozaj je to nespočetné množstvo hodín, ktoré trávime mimo svojich rodín a domova,“ vyjadrila sa po
odovzdaní ocenenia Anna Bakošová.

Ocenenie si tiež odniesol aj dlhoročný poslanec mestského zastupiteľstva a dnes prednosta Okresného úradu v Dolnom Kubíne Ľubomír Bláha, ktorý bol v minulosti riaditeľom obchodnej akadémie či primátorom mesta. V súčasnosti zastupuje  mesto aj z pozície poslanca Žilinského  kraja. „Dobre mi to padlo, ale je to podľa mňa trošku zavčasu, keďže ešte pracujeme ďalej. Je to príjemné, že na človeka myslia a všímajú si jeho robotu. Určite je to záväzok do budúcna, aby sme pre mesto a ľudí v tomto meste niečo spravili,“ zhodnotil Bláha.

Od primátora mesta si cenu prebral aj dlhoročný športovec a predseda Telovýchovnej Jednoty Orava Dolný Kubín Jaroslav Lupák, ktorý je mnohonásobným držiteľom titulu Majstra Slovenska vo vrhu guľou, ťažkom päťboji, v hode diskom i hode kladivom a držiteľom piatich slovenských rekordov. V rámci veteránskych pretekov získal niekoľkokrát titul Medzinárodný majster Maďarska a Poľska vo vrhu guľou.

Oceňovali sa nielen osobnosti

Medzi ocenenými bolo aj Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, ktoré je špecializovaným múzeom s celoslovenskou pôsobnosťou pre oblasť dokumentácie života Goralov na Slovensku. Takisto buduje zbierkový fond hmotných dokumentov o prírode a spoločnosti, ktoré tvoria súčasť kultúrneho dedičstva so zameraním na región Oravy, či život a dielo P. O. Hviezdoslava. Okrem toho spravuje historický knižničný fond Čaplovičovej knižnice. Na území Oravy spravuje sedem národných kultúrnych pamiatok v ktorých sa nachádza osem ucelených expozícií. Oravský hrad a Oravská lesná železnica patria k najnavštevovanejším expozíciám Oravy nielen v regionálnom, ale aj v celoslovenskom význame. „Pre naše múzeum je to obrovská česť vzhľadom k tomu, že Cena primátora mesta je naozaj veľmi vzácna. Z ocenenia sa veľmi tešíme a bude mať čestné miesto u nás,“ vyslovila poďakovanie riaditeľka Oravského múzea P. O. Hviezdoslava, Mária Jagnešáková.

Primátor vo svojom príhovore vyzdvihol prácu ocenených.

Zdroj a foto: mesto Dolný Kubín

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Na Bystričku, Križovatka I/65 s ulicou Na Bystričku bude bezpečnejšia

Križovatka I/65 s ulicou Na Bystričku bude bezpečnejšia

Na križovatke cesty I/65D v Martine pri obci Bystrička, začala výstavba nového technologického riešenia, ktoré …