sobota - 20. augusta, 2022
, Dolný Kubín pomáha rodinám a deťom v zlej sociálnej situácii
Foto: dolnykubin.sk

Dolný Kubín pomáha rodinám a deťom v zlej sociálnej situácii

Dolnokubínska samospráva zriadila v minulom roku Nízkoprahovú sociálnu službu pre deti a rodinu s názvom ŠTÚRKA na ul. Ľ. Štúra. Hlavným dôvodom vzniku  služby bolo bezplatne pomôcť rodinám s deťmi a fyzickým osobám, ktoré sa ocitli v nepriaznivej sociálnej situácii.

Obdobné centrum zriadilo v apríli mesto pri Zariadení dočasného bývania, kde sa poskytuje primárne ubytovanie pre rodiny s deťmi a fyzické osoby, ktorým bolo Okresným súdom nariadené vysťahovanie a mesto má povinnosť im poskytnúť náhradné ubytovanie. „Cieľom tejto služby je bezplatné poskytovanie sociálneho poradenstva, zabezpečovanie pomoci pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov, pomoci pri príprave na školskú dochádzku, v prípade potreby sprevádzanie dieťaťa do a zo školského zariadenia či organizovanie záujmových aktivít pre rodiny,“ povedala Katarína Trubanová z Oddelenia pre rodinu a krízovú intervenciu na Mestskom úrade Dolný Kubín.

Nízkoprahová sociálna služba pre deti a rodinu, ktorá funguje od augusta 2017 je zameraná na občanov mesta, ktorí nedokážu riešiť svoje problémy z dôvodu životných návykov a spôsobu života. Sociálni pracovníci v spolupráci s pedagógmi sa najskôr zameriavali na monitoring rizikovej cieľovej skupiny a následne na mapovanie potrieb občanov. Postupne sa v nájomnej bytovke mesta Dolný Kubín na ul. Ľ. Štúra 2297/18 začali vyvíjať organizované aktivity slúžiace k rozvoju potenciálu prijímateľov tejto sociálnej služby, dochádza tak k zvyšovaniu ich sebavedomia a vlastnej kompetencie, posilňovaniu zodpovednosti.

„Takáto služba prispieva k sociálnemu začleneniu, rozširuje socializačné príležitosti znevýhodneným rodinám a najmä vytvára primerané podmienky na zdravý a nekonfliktný rast,“ vysvetlila Trubanová.

„Nenahrádzame úlohu rodiča ani školy“

Pedagógovia spolu so sociálnymi pracovníkmi venujú svoj čas deťom v poludňajších a popoludňajších hodinách. Takúto skupinu navštevuje celkom 18 detí, ktoré sa stretávajú vždy v štvorčlenných skupinách po dve hodiny denne, dvakrát do týždňa. Sociálna pracovníčka Trubanová vidí pokrok v rozvoji detí, ktoré navštevujú takéto združenie. „Deti sa postupne naučili pravidlá, ktoré sú v rámci nízkoprahovej sociálnej služby nastavené. Vidím efektivitu v tejto práci práve preto, že u týchto detí chýba predprimárna príprava a mnohokrát nemajú možnosť individuálneho prístupu na základných a stredných školách,“ doplnila.

Pre najmenšie deti sú pripravené audiorozprávky a aktivity zamerané na precvičovanie ručičiek. Podľa slov sociálnej pracovníčky pristupujú ku každému dieťaťu individuálne.

My nesuplujeme úlohu rodiča, ani úlohu školy, ale niektorí rodičia nemajú čas a priestor na to, aby sa deťom venovali, preto sme tu my a vytvárame pre nich rôznorodé aktivity,“ ozrejmila pedagogická pracovníčka Simona Zápotočná.

V rámci zachovania nízkoprahovosti je sociálna služba poskytovaná každému, kto o takúto pomoc požiada a môže sa tak obrátiť so svojou žiadosťou priamo v priestoroch Nízkoprahovej sociálnej služby, prípadne na Odbor sociálnych vecí a rodiny na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne. Sociálna služba sa poskytuje ambulantnou a terénnou formou.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

HK Martin, Martinskí Rytieri odštartovali prípravu úspešne. Porazili Žilinu

Martinskí Rytieri odštartovali prípravu úspešne. Porazili Žilinu

Hokejová príprava Martina pred novou sezónou Tipos SHL ligy začala 11.8.2022, úvodným derby zápasom so …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *