sobota - 23. septembra, 2023
, Dolný Kubín pripravil počas Európskeho týždňa mobility množstvo podujatí
Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Dolný Kubín pripravil počas Európskeho týždňa mobility množstvo podujatí

Bezpečná chôdza a cyklistika je hlavnou témou tohtoročného Európskeho týždňa mobility (ETM), do ktorého sa už po piatykrát zapojí aj mesto Dolný Kubín. V týždni od 16. do 22. septembra sa v meste uskutoční množstvo aktivít, ktorých hlavným cieľom je poukázať na alternatívne spôsoby dopravy a trvalo udržateľné dopravné opatrenia. Témou tohtoročnej kampane s názvom „ETM 2019 – PREJDIME SA SPOLU!“ je bezpečná chôdza a cyklistika.

„Myšlienkou tohto projektu je zmeniť správanie ľudí, ktorí by na úkor automobilovej dopravy mali viac chodiť pešo, na bicykli či verejnou dopravou. Akcia zároveň poukazuje na neudržateľnosť súčasného stavu a vyzýva zodpovedných, vrátane samospráv, na vytváranie podmienok pre zmenu, ktorá bude výhodná pre zdravie, životné prostredie a osobné financie,“ vysvetlil Vladimír Adamec, koordinátor ETM v meste Dolný Kubín.

Pre obyvateľov je pripravených niekoľko podujatí

Cieľom je postupná zmena cestnej infraštruktúry tak, aby chodci a cyklisti neboli zraniteľnými účastníkmi cestnej premávky, ale aby sa v mestách a obciach mohli pohybovať a cítiť bezpečne. Viac ľudí sa rozhodne ísť pešo alebo na bicykli, ak sa v cestnej sieti vyhradí chodcom a cyklistom dostatok priestoru.

„Sériu podujatí k ETM v Dolnom Kubíne otvorí v pondelok 16. septembra celosvetové podujatie s názvom Kritická masa, ktorej cieľom je zlepšiť podmienky pre cyklistiku v meste. Z Hviezdoslavovho námestia prejde bicyklový sprievod pomalou jazdou asi štyri kilometre ulicami Starého mesta a sídliska Bysterec,“ vysvetlil Adamec s tým, že aktivita je určená pre všetkých bicyklistov, vrátane rodín s deťmi.

V utorok 17. septembra organizuje Základná organizácia Slovenského zväzu telesne postihnutých v Dolnom Kubíne v spolupráci s mestom tradičnú akciu s názvom “Turistika alebo adrenalín na kolieskach?“, zameraná na bezbariérovosť verejných budov a prechodov pre chodcov na sídlisku Bysterec. Cieľom podujatia je mapovanie odstrániteľných bariér v meste, inštitúciách, verejne prístupných budovách a zvyšovanie kvality života občanov so zdravotným znevýhodnením, občanov odkázaných na pomoc,“ doplnila Ružena Sekerková, predsedníčka ZO SZTP Dolný Kubín

Podľa slov Adamca bude popoludní cestovanie v niekoľkých spojoch mestskej hromadnej dopravy v Dolnom Kubíne spríjemnené žiakmi Súkromnej základnej školy Jánoš, ktorí počas aktivity s názvom Veselý autobus zahrajú a zaspievajú na zástavke Aleja slobody.

Deň bicykla sa začne v stredu 18. septembra na Hviezdoslavovom námestí. „Účastníci si budú môcť napríklad pozrieť ponuku elektrobicyklov či fotovýstavu manželov Hulejovcov, ktorí putovali na bicykloch v ďalekej Južnej Amerike. Akciu doplnia tiež atrakcie pre deti, súťaže a kvízy,“ ozrejmil  Adamec.

Do projektu sa zapájajú aj ostatné mestské inštitúcie

Počas tohto dňa pripravila radnica v spolupráci s mestskou políciou praktickú súťaž v jazde na horskom bicykli pre žiakov štvrtých ročníkov základných škôl. Zaujímavé budú aj informácie o kampani Na bicykli do obchodu či o novej službe rozvozu čapovanej ekologickej drogérie po meste.

Oravská knižnica Antona Havbovštiaka v Dolnom Kubíne sa do ETM zapojí viacerými aktivitami. Bude to napríklad kvíz Bezpečne na ceste o pravidlách cestnej premávky, správaní sa chodcov a cyklistov pre deti MŠ a žiakov ZŠ.  Najlepší dopravný prostriedok sú moje nohy je názov maľovaného čítania a výtvarnej tvorivej dielne pre deti materských škôl a žiakov prvých ročníkov základných škôl. A napokon, podujatie Na bicykli po Orave pre žiakov základných škôl bude o zaujímavých miestach a osobnostiach, ktoré môžu spoznávať na cyklotúrach po našom regióne.

Európska komisia organizuje projekt ETM každoročne od roku 2002, vždy v termíne od 16. do 22. septembra. V minulom roku sa do nej zapojilo takmer 2 800 miest z 54 krajín, z toho 54 samospráv zo Slovenska. Iniciatíva nabáda mestá a obce, aby zaviedli opatrenia, ktoré kladú dôraz na zachovanie životného prostredia a aby vyzývali ľudí k využívaniu alternatív voči osobným automobilom.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

 

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Tolstoys, Barmuseum: Tolstoys 1. krát v Martine!

Barmuseum: Tolstoys 1. krát v Martine!

Berlínsko-slovenská groovy mágia prvý krát v Martine na FESTHUDOBNE, 8. septembra o 20:00  V …